Centrum připravilo pro své návštěvníky dvě výstavy pod souhrnným názvem Zapomenuté dědictví. „První část se jmenuje Češi a Němci ve dvacátém století ve stínu dvou totalitních režimů a představuje česko německé soužití od začátku dvacátého století. Především pak období obou totalit, tedy nacistické a komunistické," upřesnil Deníku Václav Vrbík, pracovník CeBB v Schönsee.

Autory výstavy jsou vedoucí oddělení kultury Krajského úřadu Plzeňského kraje Pavel Suk a ředitelka Muzea a galerie severního Plzeňska Irena Bukačová. Cílem výstavy je informovat veřejnost na obou stranách hranice o méně známých aspektech životní situace lidí a dát jim podnět k tomu, aby se začali zabývat novodobou historií.

„Koncepce výstavy sleduje historické etapy vzájemných vztahů během 20. století. Výstava představuje fotografiemi, dobovými texty a sbírkovými předměty symbolicky etapy vývoje první a druhé republiky, tíživou dobu protektorátu Čechy a Morava a druhé světové války. Krutá doba nejsložitějšího soužití Čechů a Němců také zahrnuje problematiku vlivu totalitního režimu na každodenní život obyvatel, věnuje se židovské otázce a persekuci, připomíná i citlivé momenty jako byly rekvizice zvonů či bourání českých pomníků," píše se v propagačních materiálech k výstavě.

Návštěvníci výstavy uvidí dokumenty, fotografie i trojrozměrné dobové předměty. Exponáty dokumentují každodenní, dobově podmíněný život na území západních Čech.

Souběžně s touto výstavou se koná výstava 150 let česko-bavorské hranice, zahrnující vývoj v letech 1862 až 2012. „Jejím autorem je Karl Schubsky a expozice mapuje soužití lidí především v pohraničí," doplnil Vrbík.

Výstavy potrvají do 25. listopadu a možnost prohlédnout si je mají návštěvníci od pondělí do pátku od 9 do 16 hodin, v sobotu od 10 do 11.30 hodin a v neděli od 14 do 17 hodin.