Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se konalo v úterý 13. září ve víceúčelovém sále Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni. Vítězné tituly si z devatenácti nominovaných staveb odnesly tři díla z Plzně a Plzeňska. Z okresu Tachov pak zmíněná hasičárna. Želízko v ohni měla v soutěži i Základní umělecká škola ve Stříbře za zdařile provedený venkovní prostor spojený s celkovou rekonstrukcí.

Dřevěná novostavba hasičské zbrojnice v Chodském Újezdě nominaci získala za výrazný a překvapivý architektonický počin. Hasiči měli v původních podmínkách omezené možnosti, jak s výjezdy, tak i s uskladněním speciální techniky na zimu. Netradičně zvolený materiál však pomohl stavbu vhodně začlenit do lokality, sušící věž vytváří novou dominantu místa. „Jak je zřejmé z množství oceněných staveb, porota neměla vůbec lehký úkol vybírat z tolika povedených děl,“ vysvětlil její předseda Miloslav Michalec. „Všechny nominované stavby byly zkolaudované nebo zprovozněné v loňském roce, který byl pro stavebnictví velmi náročný. To se však na těchto dílech nijak nepodepsalo, naopak jejich nesporná kvalita nás vedla k udělení titulu Stavba roku Plzeňského kraje ve třech kategoriích a rozhodli jsme se docenit i několik dalších staveb,“ dodal.

Objekt stříbrské ZUŠky prošel stavebními úpravami fasády, a zároveň úpravou dvora podle architektonického návrhu s možností využití prostoru pro hudební vystoupení. Na jeho vrchu je umístěn přístřešek tvořený šesticí kamenných sloupů a střechou z divokého vína. „Prostor ZUŠ bude otevřen pro veřejnost. Na místě už je instalovaná kamera a občané si tak mohou užít jedinečný výhled na jižní část města,“ uvedl místostarosta Karel Lukeš.

Všechny nominované stavby byly zkolaudované nebo zprovozněné v loňském roce, který byl pro stavebnictví velmi náročný.