Se zdražováním prozatím nepočítají ve školní jídelně Střední školy v Boru. „U nás vychováváme nové kuchaře a číšníky, pod odborným dozorem zde žáci obědy připravují i roznášejí,“ řekla Deníku vedoucí jídelny Tereza Tobiášková. Polévka, výběr ze dvou hlavních jídel a nápoj je zde podáváno na místě včetně obsluhy stejné jakoby se dostalo hostům v restauraci. Oběd tu pro cizí strávníky, kterých sem denně dorazí kolem dvou stovek, stojí 116 Kč. Žáci se ve své jídelně nají za 45 korun. „Budeme se snažit ceny udržet jak jen nejdéle to půjde. Pravidelná návštěvnost strávníků je pro nás prioritou. Žáci se prostě musí mít na čem učit,“ dodala.

Ve školní jídelně v Mánesově ulici ve Stříbře zdražili jídlo k začátku letošního roku, kdy dorovnali ceny na výši provozních nákladů u obědů pro děti. „Denně vaříme pro 300 - 350 strávníků podle toho, jestli v tom daném týdnu zrovna bude odebírat obědy pro své klienty i pečovatelská služba. V dodávce pro pečovatelskou službu se střídáme se po týdnu s jídelnou v Gagarinově ulici. S dalším zdražováním zatím nepočítáme, ale vše se bude samozřejmě odvíjet od vývoje cen na trhu,“ říká vedoucí jídelny Jana Zitová. Ceny obědů pro děti jsou rozděleny dle věkových kategorií, pro veřejnost stojí oběd v tuto chvíli 77 Kč včetně polévky.

Zda-li se budou obědy od února zdražovat neví zatím vedoucí školní jídelny v Kladrubech Jiřina Segíňová. „Zdražovali jsme po třech letech vloni v září, se začátkem školního roku,“ řekla. V současné době zde stojí oběd pro žáky I. stupně 28 Kč, II. stupně 30 Kč a pro cizí strávníky, kteří si pro jídlo přijdou s jídlonosiči pak 85 korun. „Vše se bude odvíjet od cen potravin na trhu. Musíme přesně dodržovat tzv. spotřební koš, což je vlastně průměrná měsíční spotřeba 14 druhů vybraných potravin na strávníka a den, která vychází z doporučených výživových dávek v České republice. Patří do něj například ryby, luštěniny, brambory, ovoce, cukry, tuky,“ vysvětlila.