Odkoupilo ji i s rozsáhlým pozemkem před pěti lety od církve. Část objektu, do jehož oprav už šlo přes milion korun, také slouží dětem, v klubovnách jsou výtvarné dílny, vyučuje se tam hra na hudební nástroje. ČTK to dnes řekl starosta Jan Grigar.

„Muzeum přibližuje historii Černošína i okolí, jak všeobecnou historii, tak i historii řemesel a dění tady. Černošín míval malé muzeum, ale v 50. letech minulého století se zrušilo, exponáty skončily ve Stříbře, Tachově," uvedl. Městečko tak na základě soupisu z 50. let, jenž získalo, požádalo o některé předměty a má je nyní v dlouhodobé zápůjčce.

Bývalá fara, která patří mezi nejstarší budovy v obci, je přízemní, muzeum se nachází ve dvou jejích místnostech, město do úprav prostor pro expozice dalo zhruba 600.000 korun. „Zachovali jsme tam historické prvky, jako jsou původní dveře, okna," uvedl starosta. Protože si Černošín nemůže dovolit mít v muzeu stálého pracovníka, bude otevřené v závislosti na místním infocentru, tedy od dubna do listopadu, prohlídky je nutné si objednat. Muzeum bude nabízet i tematické výstavy.

Černošín, který vznikl jako poddanská obec ve 12. století a poté byl povýšen na městečko, se stal po mnichovském diktátu součástí Velkoněmecké říše. V Černošíně byly nalezeny například památky i ze střední a mladší doby bronzové.

Do budoucna radnice uvažuje o vybudování amfiteátru v prostorách rozsáhlé zahrady u fary. „Aby se tam daly pořádat koncerty pod širým nebem, lidé se tam mohli setkávat," uvedl starosta. V areálu už se pravidelně konají Dny řemesel.

Rekonstrukce bývalé fary byla postupná, město do ní dalo podle starosty určitě přes milion korun. Roční rozpočet Černošína se pohybuje kolem 20 milionů.