Vůbec první poválečné předškolní zařízení v Černošíně se datuje do roku 1949. Byla v prostorách pozdější školní družiny. Od tohoto roku je také vedena kronika mateřské školy, v které se lze dočíst mnoho zajímavého. Hned v prvním roce existence bylo zapsáno třicet dětí od tří let věku. Do současných prostor se mateřinka přestěhovala 14. září 1971.

„Objekt měl tehdy o jeden pavilon víc. Celkem ve třech třídách bývalo zapsáno i přes devadesát dětí,“ řekla ředitelka školky Eliška Koutecká. Dětí ale postupně ubývalo, stačily dvě třídy a z nadbytečného pavilonu je dnes zdravotní středisko.

Současná kapacita je padesát dětí, přihlášeno je šestačtyřicet. A nejsou jen černošínské. Rodiče, kteří do města jezdí za prací z blízkého i širšího okolí, sem vozí i své potomky do školky.

Po čtyřiceti letech bylo nutné do školky investovat. Dílčí opravy uvnitř začaly už před třemi lety, na letošní léto byly naplánovány ty největší. Příští rok pak přijde na řadu pravděpodobně zahrada.

„Na letošní prázdniny jsme naplánovali první velké opravy po čtyřiceti letech,“ uvedl starosta Černošína Miroslav Plincelner. „Budova má novou fasádu s usměvavým sluníčkem , okolo je pak položena dlažba. Uvnitř jsou vyměněny radiátory, na podlaze je nové lino a zátěžové koberce. Ve třídách máme nový barevný nábytek, pěkně vybavené jsou také šatny,“ vyjmenovala ředitelka.

„Náklady na opravu se pohybují kolem půl milionu korun,“ doplnil starosta. Přidal i další informaci. „ Vloni jsme investovali do budovy II. stupně základní školy, letos do mateřské školy. Budeme samozřejmě pokračovat, příští rok nás čeká oprava budovy I. stupně základní školy.“

Při příležitosti 40. výročí školky byl objekt ve středu odpoledne otevřen veřejnosti. Přišlo přes padesát návštěvníků – budoucích i bývalých žáčků , ale na školku nově zářící všemi barvami byli zvědaví i dospělí. Narozeninový dárek dostali i děti, které mateřinku navštěvují. „Pojedeme na výlet do Domu pohádek v Plzni,“ prozradila ředitelka.

Na závěr se pochlubila nejnovějším úspěchem malé Kristýny Valovské. Děti totiž poslaly svá výtvarná dílka do mezinárodní soutěže do Japonska. A Kristýnka se umístila na druhém místě. Do Černošína jí přišla krásná stříbrná medaile a do školky věcné dary.