VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Černošínský jilm je podle známého botanika Václava Větvičky rarita

Černošín – Ulmus minor Mill, nebo-li po česku jilm habrolistý. Takový krásný strom mají v Černošíně a kdo by se domníval, že jich je všude plno, tak je na omylu.

21.6.2016
SDÍLEJ:

Černošínský jilm je podle známého botanika Václava Větvičky raritaFoto: Martina Sihelská

Tento černošínský je totiž raritou, jak při své návštěvě města vysvětlil botanik Václav Větvička. „Dříve rostly na českém území poměrně hojně tři druhy, a to jilm horský nebo-li drsný, jilm vaz a jilm habrolistý. Ten první rostl převážně ve vyšších polohách, vaz byl součástí lužních lesů a jilm habrolistý rostl také ve smíšených porostech podél řek, v luzích a na zaplavovaných místech," vysvětluje Větvička.

„Ale ve 30. letech 20. století se v Evropě objevila první vlna tzv. grafiozy jilmů. Jde o houbové onemocnění, způsobované nižší houbou, která napadá živá vodivá pletiva v blízkosti ztlušťovacího kruhu a prorůstá cévní svazky. Na řezu mladou větévkou se onemocnění jeví jako tmavý prstenec. Spóry této houby přenášejí lýkožrouti. Ti nahlodávají mladé větévky v místě, kde odbočují, kladou tam vajíčka a přitom jilm nakazí houbou. Od té doby se lesníci i zahradníci snažili vypěstovat nebo nalézt odolnější druhy jilmů. Takovým se ukázal hybridogenní jilm, později ještě středoasijské jilmy," říká botanik.

Dle jeho slov pak v 60. letech po tzv. melioracích došlo zejména na jižním Slovensku a na jižní Moravě k výraznému poklesu spodních vod nejméně o jeden metr. Zbylé jilmy, které broukům a houbě odolávaly, začaly chřadnout, takže v roce 1975 bylo konstatováno na speciální konferenci v Nových Zámcích na Slovensku, že jilm habrolistý již na území státu vyhynul z 98%. Jilm horský odolával ještě po několik dalších let, jilm vaz ustupuje teprve v poslední době.

Podle rozhodnutí tehdejšího ministerstva lesního a vodního hospodářství byl jilm vyřazen z lesních hospodářských plánů a přestal se pěstovat. Tím nejen, že ztratily naše lesy i parky výraznou dřevinu, ale především zmizelo jedno z nejkrásnějších dřev, jaké mohly mít evropské stromy.

„V současné době je jilm habrolistý velmi vzácný, vyskytující se jen tam, kde rostl izolovaně a nemohl být infikován. Jilm horský dožívá jen ostrůvkovitě a jilm vaz roste jen roztroušeně. Černošínský jilm je tedy svým způsobem raritou, živým památníkem někdejší květeny," řekl Větvička.

Starosta Černošína je na tento strom jak se patří pyšný.

„Moc mě taková zpráva potěšila, zvláště od pana Větvičky, který je mistrem svého oboru. Rozhodli jsme se na tento strom upozornit i návštěvníky našeho města a nechali jsme udělat tabuli ke stromu, aby se lidé dočetli, co zde za raritu máme. Doufám, že strom bude stále zdravý. Pan Větvička mě navíc upozornil na zajímavou bílou růži u kostela, i k té jsme dali tabuli s popiskou," uvedl starosta města Černošína Miroslav Plincelner.

Martina Sihelská

Autor: Redakce

21.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Snímky z Večerního běhu Tachovem.
22

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Karolínu Zemánkovou neodradilo od voleb ani pokročilé těhotenství, Marie Ďurová přišla ve stylovém triku s trikolórou.
5

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Debut v dresu plzeňské Škodovky si odbyl obránce Jakub Kindl.

Zájem je vyšší, na venkově nápor teprve čekají

Tachovsko - Úderem druhé hodiny odpolední začaly letošní volby do poslanecké sněmovny také v okresním městě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení