Počet onemocnění černým kašlem v Plzeňském kraji v jednotlivých okresech od 1. ledna do 1. března 2024.
Plzeň-město: 10 případů
Klatovy: 1 případ
Domažlice: 1 případ
Tachov: 0
Plzeň-sever: 3 případy
Plzeň-jih: 1 případ
Rokycany: 2 případy
Data Deníku poskytla vedoucí epidemiologického oddělení KHS Plzeňského kraje Blanka Kinská.

Nemocných přibývá a počty s největší pravděpodobností porostou dál. Odborníci se obávají, že do konce letošního roku počet případů dosáhne zhruba čtyř tisícovek. Černý kašel neboli pertus, jak se mu také říká, se vyskytuje se ve všech věkových skupinách, nakažení jsou kojenci i senioři, nejvíce případů je zaznamenáno u teenagerů ve věku 15 až 19 let. Ohroženi nákazou jsou zejména novorozenci a plně neočkovaní kojenci.

Most U Jána ve Stříbře se konečně začne opravovat, termín je stanoven na 18. března 2024.
Most U Jána ve Stříbře má už jasné datum začátku rekonstrukce

Oproti prvnímu týdnu letošního roku, kdy bylo hlášeno „jen“ 28 případů v celé republice, zaznamenali epidemiologové v devátém kalendářním týdnu již 449 nákaz, celkové číslo v republice se tak dostalo na 1666 hlášených případů. Z toho nejvíce nakažených je v Jihočeském kraji, kdy se jedná o 357 případů od začátku roku 2024.

Začíná většinou jako rýma

Většinou nakaženého podle prvotních příznaků ani nenapadne, že by mohl být vážně nemocný. „Onemocnění zpočátku vypadá jako běžný katar dýchacích cest, může se vyskytnout rýma, slzení, kýchání, zánět spojivek, mírně zvýšená teplota, chrapot, bolesti v krku. Dominantní je postupný rozvoj opakovaných záchvatů obvykle suchého kašle, s rudnutím až modráním zejména v obličeji. Může se objevit krátká zástava dechu, po které následuje hlasitý, zajíkavý nádech připomínající zakokrhání kohouta. Záchvat kašle někdy končí vykašláním malého množství vazkého sputa nebo zvracením (dávivý kašel). Kašel se zhoršuje v noci a typické je, že nereaguje na běžnou léčbu. Mezi záchvaty kašle pacient nemá obvykle žádné příznaky,“ popisuje epidemioložka Kateřina Fabiánová.

Nejvíce ohroženi jsou novorozenci

Černým kašlem, nakažlivým onemocněním respiračního traktu způsobené bakterií Bordetella petussi, jsou ohroženi především novorozenci a plně neočkovaní kojenci. Následky nákazy mohou být leckdy fatální, proto ředitelka SZÚ připomíná především rodičům malých dětí a budoucím maminkám, aby vakcinaci nepodceňovali. „Apeluji zejména na těhotné a rodiče malých dětí, aby neváhali a využili ochranu očkováním. Zdravotním stavem neodůvodněné odpírání základního a povinného očkování dětem, které vidíme u některých rodičů, se v tomto případě může rovnat i ohrožení života dítěte,“ zdůrazňuje ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

Očkování nechrání po celý život, je třeba ho opakovat

Jedinou spolehlivou cestou, jak se proti nákaze ochránit, je vakcinace, kterou je třeba opakovat neboť ani po ní lidé nejsou chráněni dlouhodobě, stejně jako nejsou doživotně chráněni po prožitém onemocnění. „Ochranné protilátky po očkování i po onemocnění postupně klesají a člověk se stává vůči infekci opět vnímavý. Ideální je nechat se při pravidelném přeočkování proti tetanu očkovat kombinovanou vakcínou, tedy proti tetanu, černému kašli a záškrtu dohromady, která pak poskytuje dočasnou ochranu před třemi závažnými infekcemi. První příležitost v dospělosti je při pravidelném přeočkování proti tetanu mezi 20. až 25. rokem života,“ upozorňuje Barbora Macková.

Muhsin Al Kannany před tachovským soudem, který rozhodoval o jeho vazbě.
Dětský lékař zůstane za mřížemi, rozhodl krajský soud

„Očkování poskytuje časově omezenou ochranu, a to na dobu přibližně čtyři až dvanáct let,“ potvrzuje vedoucí tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví Jan Řežábek. Neočkovaným s těžším průběhem nemoci hrozí i hospitalizace. „Ve Fakultní nemocnici v Plzni jsme od Nového roku k 1. březnu hospitalizovali dvě děti s černým kašlem a ambulantně ošetřili 13 pacientů,“ sdělila Deníku mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

I přes velkou hrozbu se zájem o očkování různí

„Zájem o očkování je minimální, proto nemáme zatím stálou zásobu očkovací látky, takže by případný zájemce musel čekat cca týden, neb distributor k nám zaváží jednou týdně. Nicméně v současnosti má vakcína výpadek v dodávkách a předpokládaný termín dodání je květen,“ uvedla plicní lékařka Ivana Hůzlová ordinující na Poliklinice Tachov „Předpokládám, že na očkování pacienty upozorní i obvodní lékař ve spojení s přeočkováním proti tetanu, což umožňuje jedna kombinovaná vakcína. Je také dobré, upozorňovat na možnost vakcinace i rodiče novorozenců, pro které je také přeočkování vhodné,“ doplnila Ivana Hůzlová.

Deváťáci z bezdružické školy jsou nejúspěšnější z Tachovska v přijímacích zkouškách na střední školy za posledních pět let.
Škola v Bezdružicích válí. Deváťáci excelují na přijímacích zkouškách

Naproti tomu v ordinaci plzeňské praktické lékařky Lenky Kušičkové od začátku roku zájem o očkování proti černému kašli několik pacientů projevilo. „Když přijdou lidé na očkování proti tetanu, nabídnu jim kombinovanou vakcínu, vysvětlím důvody a výhody a pacienti nabídky většinou využívají,“ řekla Deníku Lenka Kušičková, která se snaží pacienty neustále edukovat. Bohužel v současné době se i tato lékařka potýká s nedostatkem vakcín. Vakcínu si musí ale pacient sám uhradit, od lékařky obdrží doklad o zaplacení a aplikaci dávky. Následně si musí každý sám dořešit případné proplacení příspěvku u své pojišťovny.

V případě podezření není radno váhat, je třeba navštívit lékaře

Pokud se v rodině vyskytne podezření na pertusi, je nutno navštívit lékaře a nechat si provést cílené vyšetření, aby se co nejdříve mohla zahájit léčba jak nemocného, tak jeho kontaktů. Odborníci proto doporučují, že pokud někoho trápí kašel, který se v noci zhoršuje, aby neváhal a podstoupil vyšetření. To probíhá stejně jako odběr z nosu na covid-19. V případě potvrzení nákazy jsou pacientům nasazena antibiotika.