„Oblečení od veřejnosti přijímáme. Přes prázdniny tady ta možnost není. Vzhledem k tomu, že je tu málo pracovníků a čerpají se dovolené. Se střádáním oblečení začínáme v září a 26. září si pro ně mohou přijít zájemci," říká ředitelka Blanka Dobrotová.

Lidé mohou nosit oblečení celý týden. Výběr není ničím omezený. Je vítáno oblečení pánské, dámské i dětské. Jedinou podmínkou je prádlo vyprané a nepoškozené.

„Probíhá to tak, že nám lidé oblečení přinesou, my to přetřídíme a uskladníme. Nevhodné oblečení neskladujeme, ale vyhodíme. Je tím pádem zkrátka nepoužitelné," popisuje průběh Dobrotová.

V budově jsou na skladování určeny dvě místnosti, které jsou zatím prázdné. Na první dárce Červený kříž čeká až příští týden.

„Člověk, který chce oblečení z našeho skladu využít, musí mít potvrzení o hmotné nouzi. Pak už si jen stačí vybrat. Potvrzení se vydává na dobu určitou. Osoba, která našich nabídek využít chce, může chodit vybírat jednou v týdnu, a to ve čtvrtek od 15 do 17 hodin. Pro všechny lidi s tímto potvrzením je oblečení zcela zdarma," sděluje.

Dobrotová také potvrdila, že před prázdninami navštívilo „ošacovák¨ každý čtvrtek asi dvacet lidí. Nejen z Tachova, ale z celého okresu. Pracovníci Červeného kříže mohou také zájemcům o oblečení říct ne.

„Chodila sem žena, která si každý čtvrtek odnesla několik pytlů s oblečením, pak jsme ji viděli, jak oblečení prodává. Tak té jsme při další návštěvě dali opravdu jen omezený počet oblečení. Dále se stává, že se rodina kompletně obleče, věci odnosí na sobě celý týden a aby to nemuseli prát, zkrátka se převlečou do věcí, co u nás další čtvrtek vyberou a týden staré oblečení místo praní v pračce vyhodí do popelnice. Což nás mrzí, protože někdo jiný by to ocenil, ale s tím už nic nenaděláte," říká Dobrotová.

Do skladu se občas dostane i další materiál, který pracovníci rádi přijmou, protože ví, že pomůžou někde dál. Dárci nosí i boty, drobné elektrospotřebiče a nádobí. Hodně se nastřádá oblečení pro ženy a děti. Pro pány je tady toho opravdu málo a není z čeho vybírat.

„Z darů udáme opravdu všechno. Měli jsme tu rychlovarnou konvici, skleničky, nějaké hrnce. Vždy si je někdo odnesl. Dokonce nám někdo nabízel kočárek a vaničku pro miminko, když víme, že sem chodí těhotná žena, přijmeme i takové dary, které jí tu schováme," vypráví Dobrotová.

Jednou za čas se stávají i takové nemilé situace, že je třeba ošatit děti v nouzi. I zde pomoc nabízí Červený kříž. „Jednou za čas se stane mimořádná situace, kdy nám jsou na Červený kříž poslány děti, které jsou odebrány z rodiny a my je ošatíme. Po telefonu se dopředu domluvíme, kolik je dětem let a podle toho vybereme oblečení," říká.

V minulém roce dostali darem pletené šály, čepice a ponožky. Byl to výtvor obyvatel Domova pro seniory v Tachově. Výrobky upletli a uháčkovali na svém kroužku.

„Stává se, že nám lidé přivezou oblečení nebo krabici bot, ale nedomluví se a dar se stává odpadem. Lidé se sem třeba nedozvoní nebo sem jedou večer a nechají oblečení nebo boty u dveří. Do toho pak naprší nebo sem přinesou jednu botu od každého páru, což je potom odpad a ne pomoc," uzavírá.

Z veřejnosti byly dotazy na kontejnery, které byly určeny čistě jen na oblečení. Takové kontejnery využívají hlavně ve velkých městech, jako je Praha nebo Plzeň. V Tachově se k tomu však nepřiklánějí. Podle nich je to jen jeden velký problém. „Nabídku už jsme dostávali, ale nepřikláníme se k tomu. Já osobně se toho bojím. Z ostatních Červených křížů slyším samá negativa a stěžují si na to. Lidi tam prý hází kde co. Špinavé oblečení, matrace. Hází to do kontejneru vedle něj. Tak na to zase prší. U nás je podmínka čistého oblečení, my si to tu vytřídíme, uskladníme a pak rozdáme. Je to lepší, než se bát, co v kontejneru bude," dodala Dobrotová.