„Pokud s sebou vezmu rodinu, vyděláme si až tisíc korun denně. Peněz je málo a potřebuju nakrmit a ošatit děti,“ podotkl jeden z nich, který ale nechtěl ani za nic prozradit své jméno.

„Někteří výkupci nabízejí až dvě koruny za kilo,“ dodal s úsměvem. On, ale ani řada jeho ´kolegů´ si neuvědomuje, že k této činnosti potřebuje povolení od majitele stromů. „Fakt? To jsem vážně nevěděl,“ uvedl hříšník.

Získat takové povolení přitom není velký problém. „Zájemcům ho udělujeme. Pro nás totiž není sběr jablek vzhledem ke kapacitě pracovníků a nákladům k česání a odvozu ovoce finančně zajímavý,“ podotkl bez skrupulí Miroslav Sedláček, ředitel Správy a údržby silnic Stříbro, majitelky většiny stromů v okolí komunikací. „Když projíždím okolo česačů, ptám se jich, zda od nás mají ke sběru povolení. Času mi na to ale příliš nezbývá, nedá se to tedy uhlídat,“ uvedl ředitel.

A co když česači, kteří v mnohých případech pytle naplněné jablky staví do silnic, způsobí dopravní nehodu? „Ten, který od nás povolení nezískal, si pak za takovou věc zodpovídá sám. A ti, kteří od nás povolení ke sběru dostanou, jsou z naší strany poučeni, jak se pak mají na silnici chovat,“ dodal Miroslav Sedláček.