Druhý květnový týden strávila pedagožka v partnerské škole na Slovensku v Dolním Kubíně v rámci programu Erasmus+. Jednalo se o tzv. stínování (job-shadowing), tedy pozorování práce kolegů ze zahraniční školy za účelem studia jejich pracovního prostředí, činností a metod a následné využití těchto nových zkušeností ve vlastní praxi. V průběhu týdne zažila i nepříjemnou situaci, kdy byl nahlášen bombový útok ve slovenských školách.

Základní škola Přimda a Cirkevná spojená škola Dolný Kubín spolupracují úspěšně již několik let na mezinárodních projektech v rámci eTwinningu. V letošním roce spolu realizují společný projekt Čas na relax.

V průběhu stínování v CSŠ měla Jana Anděl Valečková možnost prohlédnout si školu a seznámit se s výstupy různých projektů a jiných školních aktivit, pozorovat především využívání projektové výuky na 1. stupni ZŠ (aktivity ke Dni Evropy), navštívit hodiny informatiky a výtvarné výchovy v různých ročnících 1. i 2. stupně, seznámit se s využíváním virtuální reality ve výuce. V neposlední řadě si také prohlédla školní zahradu.

„Předem dohodnutý program byl narušen v úterý 7. května nečekaným poplachem. Na slovenských školách byl ohlášen bombový útok, tak jsem se neplánovaně zúčastnila i evakuace školy,“ sdělila Deníku Jana Anděl Valečková. „Musím říci, že evakuace proběhla naprosto profesionálně a disciplinovaně,“ dodala.  I přes úterní nucené opuštění školy se podařilo realizovat téměř všechny naplánované aktivity stínování.

„Ve škole v Dolním Kubíně škole mě mimo jiné zaujaly četné relax zóny - příjemná odpočinková místa, která mohou žáci využívat k odpočinku a relaxaci nejen o přestávkách, ale také například při četbě knih v hodinách slovenského jazyka a literatury,“ popsala další poznatky pedagožka. Ve svém volném čase se také mimo jiné pod vedením své kolegyně a projektové partnerky Janky Lastičové seznamovala s historií a kulturou Dolního Kubína.

„Ze svého pobytu si odvážím spoustu nových zkušeností, které budu moci dále využívat ve své praxi a sdílet s ostatními kolegy a kolegyněmi,“ těší se Anděl Valečková. A vyjádřila díky všem, kteří jí stínování v CSŠ Dolný Kubín umožnili.