VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Český les za 21 milionů najdete ve Staré poště

Klenčí pod Čerchovem /FOTOGALERIE, VIDEA/ – Městys Klenčí je teprve sedmým místem v republice, které má Dům přírody. Z 85 % ho platila EU.

23.1.2016
SDÍLEJ:

Domu požehnal farář P. Libor Buček, stříhání ujali (zleva) ministr životního prostředí ČR Richard Brabec, starosta Klenčí Jan Bozděch, ředitel AOPK ČR František Pelc, krajský radní pro ŽP Václav Štekl a autor projektu Petr Sladký.Foto: Deník/Milena Cibulková

Významně se do historie Klenčí zapsal 21. leden 2016. V ten den byl slavnostně představen nový Dům přírody Českého lesa, který vznikl citlivou rekonstrukcí památkáři chráněného objektu Staré pošty.

Historický objekt někdejší rakousko–uherské poštovní stanice č. 38, v němž přenocovaly významné osobnosti jako generál Suvorov, když se vracel z tažení proti Napoleonovi v Itálii, i král Stuart, kde mimo jiné obědval car Alexandr, Ferdinand III. a mnozí další, bude nově sloužit propagaci Chráněné krajinné oblasti Český les.

Maskotem a zároveň průvodcem Domem přírody je čáp bílý.

„Stará pošta byla první stanicí na českém území na staré stezce mezi Prahou a německým městem Regensburg. Již za Rudolfa II. v roce 1612 probíhalo v této stanici nejen poštovní spojení, ale byla zde také celnice a zájezdní hostinec," připomněl v projevu starosta Klenčí Jan Bozděch.

„Přál bych si, aby se expozice vám i ostatním líbila a návštěvníci se na toto místo rádi vraceli," vyjádřil přání.

Před akcí si návštěvu Čerchova neodpustil ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Omlouvám se za své neformální oblečení, před chvilkou jsme ´dobyli´ Čerchov, i když jen autem. Původně jsem si chtěl na otevření Domu přírody půjčit chodský kroj, ale do žádného jsem se nevešel, což mne nepříjemně překvapilo," zašpásoval a pokračoval: „Chtěl bych nádherné historické budově Staré pošty popřát, aby měla spoustu spokojených návštěvníků a přispěla k tomu, o co se v České republice snažíme – propojení ochrany přírody a propagace krajiny. Turistický ruch není v rozporu s ochranou přírody, ale velmi úzce spolu souvisejí."

Po něm se ujal slova ředitel Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

„Otevírám už asi třetí nebo čtvrtý Dům přírody a atmosféry jsou velmi rozdílné. Musím přiznat, že tady se mi zdá nejpřirozenější a jsem z toho nadšen. Tato návštěvnická centra jsou jedním z instrumentů ochrany přírody," zdůraznil František Pelc.

Příspěvek pak přednesl krajský radní pro životní prostředí Václav Štekl, promluvil i architekt Petr Sladký, který zmínil, že vše začalo už v roce 2009, kdy s tehdejším starostou Karlem Smutným zahájili projekt zaměřením objektu.

Pak byl vyvolán místní farář, aby před slavnostním přestřihnutím pásky prostorám požehnal. Civilně oblečený P. Libor Buček předstoupil k mikrofonu, čímž moderátora akce tak trochu vyvedl z míry: „Nevěděl jsem, kam se podívat, nenapadlo mne, že toto je farář!"

„To se pozná podle knížky," opáčil s úsměvem P. Buček s biblí v ruce. Po té se už prostory Domu přírody Českého lesa otevřely prvním dvěma stovkám pozvaných návštěvníků.

Dům přírody Českého lesa

Celkové náklady: 21 094 220 Kč

Podpora EU: 17 930 087 Kč

Zkušební provoz: 1. února až 1. května 2016

Provozovatel: Městys Klenčí pod Čerchovem

Prohlídky zatím na objednání: is@klenci.cz a tel. 379 795 325

Provoz po zkušební době: celoroční, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ho podpoří příspěvkem 480 000 korun.

Info: www.dumprirody.cz/dum-prirody-ceskeho-lesa/

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
23.1.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení