Má cesta za novým poznáváním jako au-pair v USA začala 28. září a to už ve 4 hodiny ráno. Jistě si všichni dokážete představit, že jsem byla ještě v polospánku. Na letišti bylo víc holek, které cestovali se stejnou agenturou a ještě pár holek z jiné agentury. Ještě před odbavením jsme se seznámily, pak jsme vesele vyrazili na odbavení, ale samozřejmně se musel vyskytnout problém.


Pracovnice letištní služby mi oznámila, že nemůže dohledat mojí letenku a že si mám počkat do páté hodiny ranní, než se otevře pobočka společnosti Lufthansy, se kterou jsem letěla. Stejný problém měly ještě dvě další holky – Andrea a Péťa. Po dlouhém čekání se pobočka konečně otevřela.
Probuzení šokem
Zaměstnankyně nám s milým úsměvem oznámila, že naše letenky byly koupené pouze z Frankfurtu do New Yorku, ale ne z Prahy do Franfurktu, že prý agentury udělaly chybu. Jistě chápete, že jsme v tu chvíli zažily probuzení šokem. Teď nám nezbývalo nic jiného, než si zaplatit letenku nebo neletět a tím pádem bysme propásly let z Frankfurtu do New Yorku. Musely bychom řešit v ranních hodinách, co si dál počít, jelikož nebylo možno se nikam dovolat a ještě ke všemu byl svátek.


Všechny jsme zvolily první variantu. Koupily jsme si letenku. Na výběr byla jednosměrná za 18 000 korun nebo zpáteční za 9 590 korun. Co myslíte, že jsem si vybrala? Koupily jsme si zpáteční letenku, která byla o polovinu levnější než jednosměrná. Neuvěřitelné, že? Žel se v tu chvíli na mém účtu nevyskytoval dostatečný kapitál na uhrazení letenky a tak jsem obvolala mé milované členy rodiny a pokusila se jim během krátké chvíle vysvětlit, že nemám letenku a že na ní bohužel potřebuji zapůjčit finanční obnost.


Nejsem si jistá, zda všichni po páté hodině ranní pochopili mé počínání, ale nakonec vše dobře dopadlo a já měla koupenou letenku. Na koupi letenky jsme s holkama měly už jen pár minut, protože check in zavíral už v půl šesté. To nám také oznámila pracovnice Lufthansy s milým úsměvem. Po odbavení už jsme si to konečně zamířily k letadlu.


Letíme za velkou louži


Let byl klidný, letadlo poloprázdné. S holkama jsme si sedly vedle sebe, abysme mohly probírat naši situaci. Stále v nás byla nervozita při představě, že nám ve Frankfurtu oznámí, že nemáme letenku do NY. Sice nám v praze řekli, že tento let máme v pořádku, ale člověk nikdy neví. Letenku jsme samozřejmně měly pouze elektronickou, tu jsme měly i z Prahy. Stát se může cokoliv. Ve Frankfurtu jsme měly pár hodin čas, stále jsme probíraly náš let, což nás celkem dostávalo do varu. Konečně nastal čas odletu a vše proběhlo v pořádku. V klidu jsme mohly nastoupit do letadla.
Letěly jsme boeingem, prostoru bylo opravdu hodně. Samozřejmě jsem musela sedět v prostřední řadě a tím pádem jsem prošvihla spousty krásných pohledů z okna. Ale když byl čas a let byl klidný, tak jsme s holkama trajdaly po letadle. Přeci jen 8 hodin sedět na jednom místě není možné. V průměrné výšce 10 500 metrů při rychlosti 930 km/h a za teploty -50 stupňů celsia jsme si to štrádovaly na druhou polokouli. Spát se také nedalo. Hlavně jsem se neustále vrtěla a strkala do pána, který seděl vedle mě.


Nový den na americkém kontinentě


Neustále jsem se mu za to omlouvala, ale pak už si na to asi zvykl, protože už se jen usmíval. Naštěstí se nerozčílil a já to přežila. Jídlo a pití se taky dalo přežít. Vlastně bylo lepší než to, co nás čekalo následující dny v NY. Po vystoupení z letadla už nás očekával jen poslední krok do USA a to projít přes emigrační úředníky. Nebylo to nijak náročné. Potřebné materiály jsem měla u sebe, otisky prstů seděly. Tradá, zdravím letiště Johna F. Kennedyho v NY. Hlavně si nezapomenout posunout čas o 6 hodin zpět. Jupíí, začíná nový den…

Šárka Spurná