„Kolega z Chebu chtěl vědět, zda se nám holubi vrátí i přes moře. Tak vymyslel v létě závod, který startoval v Londýně,“ řekl tachovský úspěšný chovatel poštovních holubů Josef Szerencsés.

Celkem startovalo 94 holubů a holubic z celé republiky. „To je oproti jiným závodům hodně málo. Řada holubářů do toho nešla, protože to bylo riskantní. Nevěděli jsme, co s nimi cesta přes moře udělá,“ vysvětlil Szerencsés.

Jeden z chovatelů posbíral holuby z celé republiky, odvezl je do Londýna a přesně v 7.45 hodin je vypustil. Jako první přiletěli zpátky holub Josefa Vacka z Chebu a holubice tachovského chovatele. Bylo to ještě týž den přesně v 19.30 hodin. „Protože moje holubice to měla o pětadvacet kilometrů dál, tak zvítězila,“ pochlubil se Josef.

Trasu dlouhou 865 kilometrů zvládla za jedenáct a třičtvrtě hodiny, letěla rychlostí 1224,5 metru za minutu, to je něco kolem 65 kilometrů za hodinu. Oficiální vyhodnocení londýnského závodu se uskuteční až v listopadu na Zemské výstavě v Polné u Jihlavy.

Josef vyslal do závodu ještě dalšího holuba. „Ten se mi ale zatím nevrátil, počkám, třeba se ukáže. Mohlo se stát cokoli – mohl cestou zahynout, může být u jiného chovatele, který si ho třeba nechá nějakou dobu a pak ho zase pustí. Letos se mi takhle jeden vrátil po čtyřech letech, kolegovi dokonce po sedmi letech.“ V mnoha případech se podaří ztracené holuby najít přes internet.

Londýnský úspěch není jediným, kterého Josef Szerencsés dosáhl. Vloni byl například celkovým vítězem dvou dvoudenních závodů, kdy holubi uletí první den kolem 400 kilometrů, pak přespí a druhý den letí dalších 400 kilometrů.

„Do holubů jsem se zamiloval v pěti letech, kdy jsem dostal prvního a od té doby mě tahle záliba nepustila. Nikdo z rodiny je předtím nechoval. Dneska jich mám asi sto padesát,“ řekl Josef, který je v současné době předsedou tachovské organizace Českého svazu chovatelů poštovních holubů.