A kromě toho chtějí být užiteční také kraji, který jim poskytuje útočiště. Zrekonstruovali proto bývalou faru v Michalových Horách, která bude sloužit i veřejnosti.

Celostátní Liga lesní moudrosti (LLM) je organizací skautského typu. „Členíme se na několik oddílů, kterým říkáme kmeny. Naše činnost je zaměřena na přírodu, na život v lese a podobně,“ vysvětlil Deníku Tomáš Sadílek, jeden z předáků této organizace.

Liga má mezinárodní původ, za oceánem ji založil průkopník woodcrafterského hnutí Ernest Thompson Seton, s jehož přímými potomky česká LLM spolupracuje. „V současnosti máme v celém Česku asi 1400 členů a naše činnost je většinou podobná té skautské. Máme schůzky, pořádáme výpravy, výlety a každý rok se scházíme na letních táborech. Jeden z nich máme už léta nedaleko Michalových Hor,“ doplnil Sadílek.

A právě na letních táborech se styl života členů LLM zásadně mění. Nocují v teepee, tedy indiánských stanech, nosí indiánské oblečení, či oblečení z kůže. „Samozřejmě se může v táborech nosit i civilní oblečení, to záleží na každém individuálně. Ale třeba pokud děláme tábor jen my dospělí, chodíme v indiánském po celou dobu.“

Kromě života v souladu s přírodou si táborníci v Michalových Horách plní různé úkoly. Mohou si vybrat. „Podle našeho sborníku jim říkáme výzvy, každý si může zvolit, jakou si vybere. Pomocí těchto výzev se snaží naši členové rozvíjet ve všech směrech a pokud splní, získají titul, kterým si ozdobí šerpu,“ popsal dále Sadílek.

Na tábořiště v údolí Kosího potoka nedaleko Michalových Hor jezdí táborníci z celé republiky. Fara ve vesnici bude sloužit jako nezbytné zázemí. „Jezdíme tam i mimo letní období. Podařilo se nám ji získat do vlastnictví a zrekonstruovat ji. Fara bude k dispozici školám, skupinám i jednotlivcům, buď jako výuková základna nebo jako místo odpočinku v nádherném prostředí,“ dodal s tím, že provoz zařízení bude nabízet několik výukových programů jako je biologie, hornictví či kovárna.

Vše si uživatelé budou moci vyzkoušet sami, případně pod dohledem zkušeného lektora. V neposlední řadě bude objekt disponovat lůžky na přespání a dalším potřebným zázemím. Fara se bude veřejnosti otevírat počátkem srpna a přijede i vnučka zakladatele hnutí, Julie Seton.