Vlaky dálkové dopravy zůstávají podle Pošty bez výrazných změn.

Tachovska se příliš změn netýká, na hlavních železničních tratích v tachovském okrese budou také letos pokračovat výluky kvůli modernizaci železniční trati Plzeň – Cheb. „Na ostatních tratích, třeba z Plané na Domažlicko, platí stejné jízdní řády jako doposud,“ dodal Petr Pošta.

„Ve čtvrtek 19. března začne nepřetržitá výluka na trati Plzeň – Cheb mezi stanicemi Stříbro a Mariánské Lázně v souvislosti s výstavbou třetího tranzitního železničního koridoru. Všechny vlaky budou nahrazeny autobusy. Tato výluka potrvá do 2. srpna, poté bude pokračovat mezi Planou u Mariánských Lázní a Lázněmi Kynžvart,“ uvedl Pošta.

Drobné změny připravily České dráhy také u žákovského jízdného. U žákovského jízdného pro studenty od 15 do 26 let dochází ke sjednocení slevy pro všechny vzdálenosti. Sleva 45 procent z obyčejného jízdného bude nově platit i pro vzdálenosti nad 120 kilometrů.

„K nejdůležitějším změnám regionální dopravy v Plzeňském kraji patří, že všechny rychlíky mezi Plzní a Rokycany jsou nově zařazeny do Integrovaného systému Plzeňska. Rychlíky tak mohou nově používat také cestující s platnou časovou jízdenkou na Plzeňské kartě,“ uvedl Pošta.

Další změny se týkají regionálních tratí především v jižní části Plzeňského kraje.

Osobní vlak s odjezdem z Nýrska do Horažďovic předměstí ve 14.22 hodin pojede nově už z Železné Rudy – Alžbětína (odjezd ve 13.33 hodin). Spoj bude nově rozdělen na dvě části s přestupem v Klatovech (odjezd v 15.16 hodin), časy odjezdů z jednotlivých stanic a zastávek se o víkendu nemění, v pracovní dny pojede vlak mezi Sušicí a Horažďovicemi předměstím cca o pět až deset minut dříve. Vznikne tak nový přípoj k vlaku do Plzně (odjezd v 16.43 hodin).

Osobní vlak s odjezdem z Klatov do Horažďovic předměstí v 17.16 hodin pojede v úseku Kolinec – Sušice o dvě minuty dříve. Důvodem je připojování vozu od protisměrného vlaku ve stanici Sušice a posílení spoje mezi Sušicí a Horažďovicemi předměstím.

Osobní vlak ze Sušice do Horažďovic předměstí s odjezdem ve 14.21 hodin pojede v pracovní dny o pět až osm minut dříve. V Horažďovicích předměstí mohou v pracovní dny cestující nově přestoupit do osobního vlaku do Plzně (odjezd z Horažďovic předměstí ve 14.43 hodin).

Osobní vlak s odjezdem z Plzně hlavní nádraží do Nepomuku ve 14.09 hodin bude prodloužen a pojede až do Horažďovic předměstí (příjezd v 15.24 hodin).

Změny jsou také v dálkové dopravě. „V dálkové dopravě dochází pouze k minutovým posunům některých vlaků. Vlaky EC 126 a 127 „Fatra“ a vlaky EC 142 a 143 „Odra“ pojedou nově v kategorii expres (Ex),“ uvedl zástupce tiskového oddělení Českých drah.

Od 8. března si mohou cestující nově zakoupit místenky do vlaků SC Pendolino také v automatech nové generace (UNIPAJ). V prodeji budou jak samotné místenky, tak jízdenky s místenkou. Automaty jsou nainstalovány už v celkem 17 stanicích po celé republice a jejich počet se neustále zvyšuje. Aktuální seznam je k dispozici na internetových stránkách www.inkarta.cz.