Na dřevěné lavice dvouosých vagonů postupně usedají poslední cestující. Průvodčí prodává jízdenky, výpravčí s červenou čepicí se dívá na hodinky a kontroluje čas odjezdu. Je neděle odpoledne a na nádraží v Bezdružicích je vlak připraven k odjezdu.

Za perónem se ale blíží dva lumpové a chystají se k přepadení. Za chvíli je slyšet křik a následuje střelba. Četníci včas zasahují a odvrací tak neštěstí, potřebují však pomoc. Po koleji vedle stojícího vlaku přijíždí inspektorská drezína obsazená četníky a vojáky v maskách se zbraněmi v rukou. Ještě zazní několikrát střelba a dílo je dokonáno. Pachatelé zadrženi nebo mrtvi.
Celý vlak i zaplněné nástupiště tleská. Šlo o ukázku zásahu prvorepublikového četnictva a vojska. I taková vystoupení viděli návštěvníci Bezdružického parního léta. Tradiční akce, která má své příznivce nejen z řad železničních nadšenců.

Minulý víkend na parním létě jezdil historický vlak tažený parní mašinou Kafemlejnek. K vidění byl i Hurvínek, červený motorový vůz s dřevěnými sedačkami. Pravidelné spojení z Bezdružic do Pňovan zajišťovala Regionova. O zpestření se postaralo několik doprovodných akcí. Historické autobusy jezdící do Teplé. Kolona vozů Trabant. Hudební a divadelní vystoupení. Na své si přišli i milovníci žlutavého moku při Česko – bavorských pivních slavnostech.

Blog Aleny Kadlecové: O Bezdružickém parním létu

Zdroj: Youtube

Příští Bezdružické parní léto se koná už 11. A 12. srpna.