Opět po dvou letech zavítala do tachovského společenského sálu Mže výstava pavouků z celého světa. Z německého Kaiserslauternu s nimi přijela Tereza Vojtová-Císlerová, která tuto putovní výstavu představuje v řadě měst nejen České republiky. Deníku odpověděla na několik otázek.

Co nám můžete o výstavě říci bližšího?
Máme tady po dvou letech opět výstavu pavouků, které jinak chováme doma. Jedná se o putovní výstavu, kde vystavujeme sklípkany různých druhů, ze všech možných koutů světa – třeba z Afriky, z Brazílie.

Říkáte, že je máte doma. Tady na výstavě je kolem třiceti malých terárií…
To je tak jedna desetina toho, co máme. Těch terárek je přes pět set, možná už i víc.

Doma na to máte nějaké speciální prostory?
Samozřejmě. To chovatelé vědí, že když toho máte víc – a netýká se to jen pavouků, ale i hadů – tak se to už do bytu nevejde, je třeba pořídit samostatnou halu.

Jak dlouho se pavoukům věnujete?
Několik let. Hodně let. Není to jen o pavoucích. Další lidi z rodiny jsou cirkusáci, další mají plazy, takže se v tom pohybujeme od malička.

Někdo má doma pár, dva, tři, čtyři pavoučky. Vy jich máte mnohonásobně více. Co obnáší péče o takové množství?
Každodenní práce. Je do ní zapojena celá rodina. Není to jen o jednom člověku, musí to být tým lidí. Tady je nás jen polovina rodiny. Každý se vlastně o něco stará. Musí se starat všichni. Neexistuje, že bychom se sbalili a jeli na dovolenou. To nejde, aby jela celá rodina. Vždycky musí někdo zůstat doma. Strýcové, tety, švagři, švagrové…

Tady v Tachově jste po dvou letech. Vystavujete tedy průběžně po celý rok v Čechách, nebo po celé Evropě?
Ve Švýcarsku, Francii, vystavovali jsme i v Dánsku. Teď po dvou letech se s výstavou vracíme do České republiky.

S jakým se setkává ohlasem u návštěvníků?
S velmi pozitivním. Koukali jsme, že po dvou letech sem přišli opět lidé, které si pamatujeme z první výstavy v Tachově. Ale v České republice je to v letošním cyklu výstav už pátá výstava a na každé, na které jsme byli, jsme se setkali s tím, že nám lidé říkali to je dobře, že jste se sem vrátili. Je to velmi příjemné.

Tady v Tachově máte pavouky kolika druhů?
Asi třiceti. Ale nejsou tu jen pavouci, ukazujeme taky hmyz, třeba strašilky, škorpióny, prostě druhy, s nimiž se člověk běžně nesetká.

Jsou také nějakým způsobem nebezpeční?
Všichni pavouci jsou v podstatě nebezpeční, i ti, co se běžně pohybují v domácnostech. Někteří mají agresivnější jed, někteří méně. Všichni pavouci jsou svým způsobem jedovatí…

Musíte vy, jako chovatelé, si dávat pozor, aby vás pavouci nepokousali?
Ano, samozřejmě…

Máte nějaké sérum, když už pavouček kousne?
Vysloveně sérum proti jedu není. Jsou k dispozici antihistaminika, neutralizéry. Stane se, že pavouk kousne, pak jsou také alergické reakce, když vyčesává chloupky jako obranu… Stalo se, že jeden z chovatelů už skončil na čtrnáct dní v nemocnici, protože měl velmi silnou alergickou reakci. Ale člověk se už za ta léta umí chránit.

Dnes tady na výstavě nosíte v rukou pavouka, toho si mohli návštěvníci i pohladit?
Mohli si ho i vzít do ruky, vyfotit se s ním. Cílem je, aby lidé, kteří se přijdou podívat a mají třeba strach z pavouků, se zbavili tohoto strachu. Zrovna pavouček je velmi příjemný do ruky. Hřeje, je chlupatý, takže kdo má rád plyšová zvířátka, tak je to podobný pocit. Byl tady dneska pán, který se extrémně bál pavouků. Ve finále odešel s fotkou, jak mu pavouk sedí na hlavě, protože jsem mu toho pavoučka připlácla na hlavu. Chceme, aby lidi i děti viděli, že nemusejí mít žádný strach. A líbí se nám že především děti ukazují dospělým, že to není žádná hrůza, vzít pavouka do ruky.