Neobvyklou vyučovací hodinu chemie zažili žáci Střední odborné školy ve Stříbře. Přednášet a ukázat chemické pokusy jim přijeli inženýři z Vysoké školy chemickotechno­logické z Prahy Jiří Domlátil a Tereza Hudcová.

Hodina moderní chemie všechny zaujala a přišli se na ni podívat i další pedagogové. „Chtěli jsme seznámit studenty s významem chemie a zatraktivnit výuku. Střední školy nemají prostředky na názorné pokusy, a tak je toto jedna z možností, jak některé studentům předvést,“ uvedla učitelka Irena Bojdová ze SOŠ Stříbro.

Chemických pokusů se účastnili i žáci. Co se stane, když se na ruku naleje tekutý dusík si na vlastní kůži vyzkoušel Václav Krýsl ze 2.C. „Zpočátku jsem měl trochu strach, že to bude ledové, nebo tak něco. Ale nakonec to byl příjemný pocit, hladilo to,“ řekl Deníku Krýsl.

Martin Krejčí ze 2.A měl pro změnu za úkol vyčistit vodu od ingoustu. „Nejdřív jsem nevěděl, co s tím, pak jsem začal experimentovat s dostupnými prostředky. Nakonec se zadařilo,“ usmíval se Krejčí. „Musím uznat, že jsem se dnes naučil za jednu hodinu mnohem více, než při tradiční výuce,“ dodal student.

Podobně reagovala i děvčata. „Je to tak, takhle si nějak představuji výuku chemie. Při pokusech se dá více pochopit a je to zajímavější. Opravdu se mi ta hodina moc líbila, nebylo by špatné ji občas zopakovat,“ myslí si Jitka Malá.

Tak jednoduché to však není, škola na podobné pokusy nemá peníze. „S tím mají školy potíže, je to finančně nákladné. A také taková hodina by stejně nemohla být často, studenti se musí také učit, zkoušet a psát písemky,“ řekla Irena Bojdová. „Pokud se však tato přednáška ukáže přínosem pro žáky, je možné ji každý rok opět zajistit,“ dodala učitelka chemie Irena Bojdová.