Na stole leží plány, jejichž naplnění významně změní západní část sídliště Lučina v Chodové Plané. V plánech se počítá s více parkovacími místy, větší bezpečností, změnou dopravního režimu, oddechovou zónou i novým chodníkem a přechodem pro chodce s ostrůvkem. Chodová Planá totiž chystá na letošek celou řadu změn. Nejdříve se ale obyvatelé musí kvůli omezení obrnit trpělivostí. Vše by ale mělo být hotové do roka.

První bytovky na sídlišti Lučina jsou už z roku 1963 a proto dopravní režim přestal vyhovovat současným požadavkům. „Změní se hlavně provoz jako takový. Budeme přidávat nová parkovací místa. Pravděpodobně provedeme nový rozvod elektrického vedení veřejného osvětlení, kde vodiče jsou z hliníku a abychom za třeba deset let nemuseli znovu kopat. Nově také přibude zeleň a mobiliář, který k tomu patří," nastínil změny starosta Chodové Plané Ctirad Hirš. Tou asi největší chystanou změnou je jednosměrný provoz v ulici kolem obchodu s potravinami, která je souběžnou s Pohraniční Stáže. Zde se bude jezdit pouze směrem od ulice Výškovská.

Důvody jsou nasnadě. „Hlavně málo míst pro parkování a s tím související špatná obslužnost. Řidiči parkují na silnici a pak má problémy projet záchranná služba nebo hasiči, kteří se do těch míst mnohdy ani nedostanou," poukazuje starosta Hirš. Podle něj je další věcí celkové zklidnění prostoru sídliště Lučina, kde jde o bytovou zónu. Kdo například jede kolem obchodu potravin a míjí se s protijedoucím vozem, tak se vyhýbá přes chodník nebo přes zeleň."

Kromě zmíněných úprav sídliště a změny dopravního režimu čeká chodovoplánské ještě vybudování nového chodníku v ulici Chodská a také změna přechodu pro chodce u místní základní školy.

Zde původně mělo podle starosty Hirše dojít ke zúžení silnice a zpomalení provozu. „Prošlo to jednáním s policií v Tachově, ale krajské ředitelství v Plzni návrh vrátil zpět s tím, že tam musí být ostrůvek," podotkl.

Paradoxně se tak hlavní průtah přes Chodovou Planou v místě přechodu rozšíří, zúží se chodníky a vozidla se dostanou blíže ke škole. „Pro oba směry musí být vozovka široká tři a půl metru, do toho zhruba dvoumetrová šíře ostrůvku," popsal důvody, kvůli nimž bude silnice širší a zabere tak část chodníku.

Na nový přechod s ostrůvkem jako na změnu, která může přinést zmírnění rizika u školy, nahlíží i její ředitel Jan Ambrož. Přesto ale neskrývá jisté rozpaky. „Nevím, jestli je to to pravé. Mám obavu, aby to nebylo spíše kontraproduktivní. Podle jistých norem, to tak musí být, ale lidsky mi takové řešení nepřijde příliš šťastné. Například venku za hranicemi jsem se v podobných obcích jako je Chodová Planá s ostrůvky nesetkal," podotkl ředitel školy.

Vlastní práce na stavbě přechodu by měly začít i skončit o letních prázdninách, kdy nebudou děti ve škole. První technika se objeví a stavební činnost v místě sídliště Lučina začne začátkem jara. „Půjde-li vše podle plánu, do konce letošního roku bude vše hotovo," dodal starosta Hirš s tím, že celková investice na Lučině je pět milionů korun a je hrazena z rozpočtu Chodové Plané.