„Pokračujeme v tradici. Teď jsme veteráni vlastně všichni, protože složka Pohraniční stráže už neexistuje,“ řekl Deníku Stanislav Kvasnička, místopředseda setkání pořádající plánské Sekce ochránců státních hranic Klubu českého pohraničí.

„Spojuje nás nejen příslušnost k Pohraniční stráži, ale i pocit, že jsme neprávem obviňováni z toho, co se v historii odehrálo při ochraně státních hranic,“ dodal Kvasnička.

Setkání byl přítomen také předseda tachovského Klubu Českého pohraničí František Kovářík. „Po zvratu v roce 1989 došlo na účet pohraničníků k naprosté nenávisti a nepochopení toho, co tady dříve bylo. Nepředkládalo se to dobré, naopak, zdůrazňovalo se vše, co bylo špatné,“ mrzí předsedu. „Nám v této republice nezůstalo nic, kromě dluhů,“ dodal.

Pozvání přijal také předseda kontrolního výboru krajského zastupitelstva František Podlipský.

„Jako kluk jsem rád četl knihy o pohraničnících. Vím, že služba tam nikdy nemohla být podceňována. Nesmírně si vážím těchto lidí, kteří byli neustále připraveni nejen k ochraně hranic, ale také pomoci při tvoření společenského a kulturního života v obcích. Mrzí mne, že se najdou lidé, kteří dokáží jejich práci hanit,“ řekl.

Setkání se zúčastnil i podplukovník ve výslužbě a zástupce velitele bývalého chebského pohraničního útvaru v jedné osobě Jaroslav Horák. Zajímalo nás, jak vzpomíná na službu u pohraničníků. „Jsou to vzpomínky na moje mládí, které bylo plné nejen štestí, ale i zodpovědnosti. Naučil jsem se rychle a přesně rozhodovat ve chvílích, kdy se jednalo o akci s ostře nabitou zbraní. Jsem hrdý na to, že jsem mohl u Pohraniční stráže sloužit,“ vyjádřil se.

Nejen zastánce, ale i oponenty má služba u pohraničníků. „Proti nim samotným nic nemám. Je ale smutné, že existoval zákon, který umožňoval a nařizoval střílet mladým lidem po těch, kteří se chtěli dostat přes hranici. Byla to asi velice smutná doba i pro ty pohraničníky. Jinak si to nedovedu představit,“ míní Jaroslav Zupela z Tachova.

Čtěte také: Pohraničníci, zločinci nebo ochránci vlasti?

Další info a diskuze zde >>>

a také zde>>>