Na pódiu zámeckého nádvoří v pořádající Chodové Plané postupně převzali zástupci obcí ocenění v podobě stuhy. Krašovice získaly Modrou stuhu za společenský život. Bílou stuhu za činnost mládeže mají Křenovy, Zvíkovečtí obdrželi za péči o zeleň a životní prostředí Zelenou stuhu, a Oranžovou stuhu má Velký Malahov za spolupráci obce a zemědělského subjektu. Vítěznou Zlatou stuhu vybojovala Chodová Planá, jejíž starosta Luboš Hlačík převzal pro letošní rok také putovní žezlo, a to od Václava Krofty, starosty Kařezu, který byl loňským vítězem Vesnice roku v Plzeňském kraji.

„Jsme na ocenění hrdí. Poprvé v historii jsme se přihlásili do soutěže a hned vyhráli,“ sdělil Deníku chodovoplánský starosta Luboš Hlačík. Řekl, že v Chodové Plané se za poslední dobu hodně věcí změnilo k lepšímu. „Když u nás byla hodnotící komise, museli jsme ji tak trochu tlačit, abychom vůbec stihli ukázat všechno to, co se podařilo udělat.“ Jediná Chodová Planá jako vítěz soutěže se dověděla, že získala ocenění, ostatní obce se umístění v soutěži dověděly až na krajské slavnosti. „Vítězná obec má povinnost uspořádat vyhlášení, na které přispívá kraj. Akci jsme se spolky připravovali tři týdny a zapojeno je do akce dnes nějakých osmdesát lidí.“

Chodová Planá dostala na podporu krajské slavnosti tři sta tisíc korun. „Z dotačního titulu Plzeňského kraje máme nárok na sedm set tisíc a z Ministerstva pro místní rozvoj získáme jeden milion korun,“ poukázal starosta s tím, že o využití prostředků budou diskutovat. „Máme připraveno hodně projektů a zvážíme, kam peníze půjdou.“

Soutěž Vesnice roku se vyhlašuje už od roku 1995 a do letošního 27. ročníku se v Plzeňském kraji přihlásilo celkem 20 obcí. Podmínkou je, že obec je vesnického charakteru, má do 7500 obyvatel a zpracovaný program rozvoje.

Cenu hejtmana Plzeňského kraje získala obec Strašice, Kyšice mají cenu Rady Plzeňského kraje, Nezdřev získala cenu naděje pro živý venkov, Chlum, Liblín a Renče mají zlatou cihlu v Programu obnovy venkova. Diplomy získaly obce Tymákov, Němčovice, Postřekov, Všekary, Tlučná, Rabí, Staré Sedliště, Újezd u Svatého Kříže a Úherce.

„Toto tradiční slavnostní odpoledne, kdy si obce převezmou symbolická ocenění a také finanční dary, není jen o samotné soutěži. Právě poznávání vítězného místa, setkání starostů i samotných obyvatel, kteří se na životě v obci podílí, to je tím zlatým bonusem soutěže Vesnice roku. A právě malé obce a lidé v nich žijící jsou pomyslnou duší našeho kraje, jsou nositeli tradic a kultury v naší společnosti,“ uvedl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. Ten společně se svým prvním náměstkem Petrem Vankou, do jehož gesce spadá právě regionální rozvoj, předával řadu ocenění.

Modrá stuha za společenský život
obec Krašovice, okres Plzeň-sever – 30 000 Kč od PK, nárok na dotaci 600 000 Kč od MMR

Bílá stuha za činnost mládeže
obec Křenovy, okres Domažlice - 30 000 Kč od PK, nárok na dotaci 600 000 Kč od MMR

Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí
obec Zvíkovec, okres Rokycany – 30 000 Kč od PK, nárok na dotaci 500 000 Kč od MŽP

Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu
obec Velký Malahov, okres Domažlice - 30 000 Kč od PK, nárok na dotaci 600 000 Kč od MMR

Cena hejtmana Plzeňského kraje
obec Strašice, okres Rokycany – 70 000 Kč od PK

Cena Rady Plzeňského kraje
obec Kyšice, okres Plzeň-město – 50 000 Kč od PK