Průvod masek s kapelou prošel v sobotu ulicemi Chodové Plané a svoji pouť po obci zakončil na nádvoří před Starou Sladovnou, kde symbolicky pohřbili basu. Novodobá tradice masopustních průvodů sahá na začátek devadesátých let. „Tehdy jsme šli průvod asi dva tři roky za sebou, a to v úterý,“ uvedl ředitel Základní školy v Chodové Plané Jan Ambrož. Masopustní zábavy a průvody se totiž původně konaly v úterý před Popeleční středou. Poslední roky se masopusty konají o víkendu a končí právě na nádvoří. „Celé věci pomáhá také to, že masopust byl Unescem vyhlášen jako památka. I my se snažíme oživit masky. Každý rok přiděláváme další masky. Každá má nějaký význam,“ sdělil Deníku Ambrož, který vedl průvod.

Chodovoplánští tak navazují na původní tradice. „Dříve se v úterý o půlnoci vzala basa, jako symbol zábavy a hudby, a pohřbila se. Čtyřicet dní na to nesměla být žádná zábava, nechodilo se do hospody, nechodilo se k muzice. Nebyly také svatby a zábavy. To byl půst,“ vysvětlil ředitel školy.

V čele průvodu šla také děvčata ze čtvrté třídy tamní základní školy. „Masky jsme si dělaly samy a v průvodu se nám moc líbilo, příští rok určitě půjdeme zase,“ shodly se Karolína Plevková a Kateřina Oravcová.

Masopust zpestřila zabíjačka a řezníkovi Václavu Kuncovi z Brodu nad Tichou prošly rukama stovky jitrnic a jelit. „Dělali jsme celkem pět set jitrnic a pět set jelítek, a po pětadvaceti tlačenkách světlých a tmavých,“ poukázal řezník Kunc s tím, že porazili dvě prasata, jedno 150 a druhé 160 kilogramů těžké. Masopustní zabíjačky dělá v Chodové Plané pravidelně. „Masopustní veselí, to jsou mé vzpomínky na mládí. Je mi šedesát čtyři a už moji rodiče se účastnili masopustů,“ zavzpomínal Kunc, který, jak o sobě řekl, je původně Severočech, a na Tachovsku zůstal po vojně. „Jenže přišli lidé, kterým se to nelíbilo, a tak padesát let masopusty nebyly. Jsem moc rád, že se takové tradice obnovují. Mám rád tyto zvyky a podobné staré věci jsou pro mě všechno,“ sdělil při plnění jitrnic do střívek.