Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chování úředníků je podle čtenářů lepší, byrokracie je přesto neúměrně hodně

TACHOVSKO - Počet úředníků zaměstnaných městskými úřady vTachově a ve Stříbře vzrostl za posledních šest let oněkolik deístek

27.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Klatka Grzegorz

„Nepřibírali jsme tolik nových pracovníků, tento počet se zvýšil delimitováním bývalých zaměstnanců okresního úřadu po jeho zrušení a převedení některých kompetencí do působnosti města,“ vysvětlil starosta Stříbra Miroslav Nenutil.

Stříbrská radnice měla vroce 2002osmadvacet zaměstnanců, delimitací je jich 76. „Od té doby jsme přibrali pět úředníků, na dopravní agendu, na přestupky a odbor výstavby,“ dodal Nenutil.

Podobně je na tom Tachov. Počet zaměstnanců na různých odborech Městského úřadu vTachově se od poloviny loňského roku rozrostl celkem opět úředníků. „Tyto změny byly nutné. Zákony nám ukládají zabezpečit určitou agendu. Například vpolovině minulého roku vznikly dvě pracovní místa vsouvislosti se změnami systému sociálních dávek. Další místa vznikla díky bodovému systému, vsouvislosti se stavebním zákonem, narostla také agenda odboru životního prostředí. Náš úřad dnes zaměstnává celkem sto čtrnáct úředníků,“ řekl tajemník tachovské radncie ZdeněkUhlík.

Úřady se snaží najít cestu kveřejnosti. „Zrušili jsme úřední dny a úředníci jsou kdispozici po všechny pracovní dny. Jen ve čtvrtek je správní odbor uzavřen, ostatní fungují normálně,“ vysvětlil starosta Stříbra stím, že přístup úředníků kobčanům je podle něj lidštější a vstřícnější. „Je to isnaha naší radnice, aby úředníci věděli, že tu jsou pro lidi a ne, že lidi jsou tu pro úředníky,“dodal.

Pozitivní zkušenosti na úřadech zaznamenává také Pavel Ryba zPernolce. „Súřady musím vyjdenávat poměrně často, ale jsem spokojený. Rok od roku se to zlepšuje, úředníci jsou podle mne ochotnější,“ řekl nám. „Ale vzhledem ktomu, že všude vládne digitalizace, skoro všechno se vyřizuje elektronicky, je úředníků moc. Co mi vadí nejvíce je to, že na všechno potřebujete papír. Dnes už ani neplatí obyčejné podání ruky, to se vytrácí, protože na všechno dnes potřebujete papír se třemi kopiemi,“dodal.

Úřad práce vTachově příliš úředníků neeviduje, ani poptávka po nich není veliká. Zájem je spíše oodborná řemesla, úřady si nové pracovníky, pokud je potřebují, shánějí většinou výběrovými řízeními. Samotný Úřad práce vTachově má podle ředitele Jaroslava Stehlíka limit na 56zaměstnanců. To využívá téměř stoprocentně, zaměstnává totiž lidi na 55,5úvazku. „Je to včetně pracoviště státní sociální podpory a tento stav trvá delší dobu. Až od konce června letošního roku budeme mít limit ojedno místo nižší,“ uvedl ředitel.

Problematika všeobecně vysokého počtu úředníků podle něj spočívá vtom, že se přijímají nové zákony, které jsou stále složitější. „Jejich zvládnutí a zpracování vyžaduje další a další papíry a vtom je zakopán problém růstu počtu úředníků.“

Jiří Kohout

Václav Šimek

27.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Snímky z utkání Lom - Konstantinovy Lázně.
9

Lídři nezaváhali, Chodský Újezd i Lom nadále vládnou

Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Horšovském Týně
85

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

FOTOGALERIE: Dva autoři vystavují v muzeu

Černošín – V černošínském muzeu byla zahájena výstava fotografií Moniky Šavlové z Kladrub a Štefana Kučíka ze Stříbra.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

FOTO: Města si po čtvrtstoletí znovu potřásla pravicí

Stříbro – Spolupráce mezi městy Stříbro na české straně a Vohenstrauss na německé straně, trvá už několik desetiletí. Ta oficiální, na základě smlouvy o partnerství, pak 25 let. A právě tu chtěli zástupci obou měst stvrdit společným přátelským setkáním.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení