Přes tři desítky druhů zvířat převážně ptáků chová ve své mini zoo ve Starém Sedlišti Martin Herink. Denně se chovu věnuje minimálně dvě hodiny, ale jak sám říká, nedá se záliba a zájem o přírodu přepočítávat na čas. Do chovu mu v poslední době přibyli další dva druhy. Frankolíni z východní Afriky a tři exempláře emu hnědého. „Přivezl jsem si je, když jim byly teprve tři dny," říká a ukazuje, jak malí byli. Dnes jsou to ptáci v chovu největší a ještě prý asi o půl metru do výšky povyrostou. To se pak člověku budou dívat zpříma do očí.

Nyní na podzim čeká chovatele zazimování některých druhů. „Zima je takové útlumové období, odpočinkové. Nemusí se krmit hmyzem a dělat krmné směsi. Některé ptáky už v zimovištích mám jako jsou ti ze střední Afriky. Čejky australské se do zimního příbytku budou stěhovat v listopadu," popisuje chovatel s tím, že přes zimu není práce chovatele tolik náročná, jako například v sezóně při odchovu.

Jistou zajímavostí a svým způsobem i unikát je pro chovatele opeřenec z Afriky a to myšák hnědokřídlý. „V zimě jsem si dovezl exempláře a letos odchoval tři mláďata. Nevím o někom jiném ze soukromých chovatelů, že by je měl," poukazuje a prozrazuje strategii opeřenců, kterou si nesou jako evoluční vlastnost. Starostí o ptáky je totiž taky jejich pečlivé pozorování. „Mají tu vlastnost, že do poslední chvíle tají nějakou nemoc, aby nepřitáhli pozornost predátorů. To platí i k chovatelům a je těžké rozpoznat, zda jsou nemocní. Když už se to pozná, bývá pak pozdě."

Dalším zajímavým druhem je husa indická. „Jde o ptáka, který létá nejvýše. Při tahu dvakrát do roka překonává Himálajské pohoří a dosahuje výšky letu přes osm kilometrů."

Druhý největší nelétavý pták světa je největším ptákem v chovu Martina Herinka. Tři mláďata si dovezl od chovatele z Čech, když jim byly teprve tři dny. Ptáci, kterým hlava sahá do metru a třiceti centimetrů prospívají. „Ještě tak o půl metru povyrostou. Dostávají krájenou zeleninu a ovoce a také speciální granule pro pštrosy a vařené brambory se šrotem," popisuje a dodává příhodu. „Shodou okolností tu emu ještě někdo má, ale nevím kdo. Asi mu utekl, protože na jaře se zde v Úšavě jeden potuloval."

Snem chovatele je rozšíření jeho chovu na další prostory nedaleké louky a otevření malé zoologické zahrady. Zatím to je v říši snů, i když snaha ze strany chovatele, kterého podporuje rodina, je veliká.