V pořadí třicátou výstavu pořádala Základní organizace Českého svazu chovatelů Tachov 1. „Naše organizace má nyní kolem tří desítek členů. Převážně jsou to důchodci, mladí moc nepřibývají, což nás mrzí. Na výstavách si mohou návštěvníci i nakoupit,“ uvedla jednatelka organizace Dana Fecková.

Výstavy se osobně zúčastnili také starosta města Tachov Ladislav Macák a poslanec Václav Votava. „ Přeji chovatelům nadále bohaté přírůstky. Myslím, že každý chovatel je pro všechny dobrým přínosem, například děti už většinou ani nemají moc šancí někde vidět třeba živou husu,“ uvedl Votava.

Organizace zároveň letos slaví rovných padesát let od svého založení. Celou tu dobu je jejím členem Jan Stach. „Začínali jsme tehdy na vlakovém nádraží u Holečků. Bylo nás sedmnáct a scházeli jsme se vždy první neděli v měsíci,“ zavzpomínal si Stach. „První výstavy jsme pořádali v budově kuželníku u Českého lesa. Po třiašedesátém roce jsme získali stáje na chodské, které jsme si takto přebudovali a slouží nám dodnes,“ řekl Stach.

Časem se organizace prý rozrostla až na osm desítek členů. „V roce sedmdesát dva se organizace ale rozdělila na dvě, a to Tachov 1 a Tachov 3. Tachov 2 zůstal chovatelům poštovních holubů jako samostatná organizace,“ vysvětlil chovatel Stach.

Mezi návštěvníky byla také Jiřina Kouklová s Olešné. „Koupili jsme si zde králíka samici na chov. Máme doma takové malé hospodářství, králíky, slepice i prasata,“ usmívala se Kouklová, která přivedla i svého vnuka Otu. „Mám šest vnoučat, ale tento jediný nejvíce tíhne ke zvířatům. Bohužel, těžko by se mu dojíždělo na kroužek do Tachova,“ řekla chovatelka.

Její slova chlapec jen potvrdil. „Zvířata mám moc rád a taky hodně u nich pomáhám. Nejraději mám králíky, psy a kočky. Až vyrostu, tak bych chtěl být traktoristou,“ řekl Ota Martinec.

Chovatelé se nyní připravují na přesun na krajskou výstavu do Nezvětic. „Ve čtvrtek převezeme zvířata, v pátek bude bodování a víkend pak mohou výstavu navštívit ostatní,“ řekl Stach.

Pořadatelé děkují všem sponzorům a studentům ze stříbrské SOŠ za pomoc při bodování.