Učí se totiž česky na kurzu, který organizuje Centrum na podporu integrace cizinců. „Chci Čechům dobře rozumět. Potřebuji to v práci, ale také v obchodech, když jdu nakupovat, nebo na úřadech,“ vysvětluje paní Lena.

„V České republice už jsme byli na půl roku na pracovní povolení. Pak jsme se vrátili na Ukrajinu, ale zjistili jsme, že tam žít nemůžeme. Vrátili jsme se do Česka, protože se nám tu líbí, jsme tu spokojeni a chceme se tady usadit natrvalo. Proto také chceme umět dobře Česky,“ dodává žena.

Centrum na podporu integrace cizinců (CPIC) pro Plzeňský kraj zřídilo Ministerstvo vnitra roku 2009, kurzy českého jazyka jsou v Tachově poskytovány od roku 2011.

„V roce 2014 zde bylo zřízeno tzv. kontaktní místo, na kterém je podle potřeby přítomen sociální pracovník, se kterým mohou cizinci řešit své problémy,“ sdělila Deníku vedoucí centra Petra Soukupová.

Centrum působí i v Plzni, Klatovech a Domažlicích. Jeho hlavním posláním je vedle výuky češtiny pomoc cizincům v orientaci v českém prostředí. „V celém regionu se na nás klienti nejčastěji obracejí se zájmem o výuku českého jazyka a při řešení různých životních situací – jedná se o pobytovou, pracovněprávní i občanskoprávní problematiku,“ uvedla dále Soukupová.
Služeb, které CPIC poskytuje, využívají zejména Ukrajinci a Vietnamci, určeno je ale všem cizincům ze zemí mimo Evropskou unii. Parlament ale v současné době projednává novelu zákona, po jejímž případném schválení budou tato centra otevřena všem cizincům, tedy i lidem z jiných zemí EU.

„Aby mohl cizinec využít naši službu, musí splňovat dvě základní podmínky. Tedy pocházet ze země, která není součástí EU, a musí pobývat na území ČR legálně,“ doplnila vedoucí centra. Cizinci tedy musí disponovat povolením k dlouhodobému nebo trvalému pobytu, mít dlouhodobé vízum. Služby mohou využít také osoby, kterým byla udělena v ČR doplňková ochrana či azyl.