Jedním z aktérů skupiny, která se na sociální síti zajímavostmi z dějin Tachova zabývá, je Stanislav Beran. „Naši skupinu dala dohromady Veronika Kejřová. Já jsem se k ní připojil, protože mě to hodně zajímá. Začalo to tím, že tam někdo umístil fotografii místa u mostu přes Mži s dotazem, jestli o něm někdo něco ví. Tak jsem se k tomu přidal," řekl Deníku Tachovan.

Od té doby patří k aktivním uživatelům skupiny a sám přispívá řadou fotografií. „Počítám se už mezi pamětníky, mám i nějaké fotografie z poválečného období, takže jsem se rád zapojil," uvedl s tím, že do archivu umístil například fotografie z požáru kostelní věže v roce 1963.

„Jeden z důvodů, proč jsme tuto iniciativu založili, je nedostatek historických dokumentů z prvního dvacetiletí po válce. Ty hlavní události jsou zaznamenány, ale o různých zajímavostech a perličkách se toho ví hodně málo a zoufale málo je také fotografií z tohoto období. Doba mezi koncem války a polovinou šedesátých let je v této oblasti prakticky nezmapovaná," vyjádřil se Beran.

Žádný další výstup z informací, které lidi na profil o perličkách z dějin Tachova umístí, není podle Berana v plánu. „Zatím je to o tom, aby se lidé s podobným zájmem sešli a podělili se o perličky a zajímavosti, které vědí a mají k nim případně také obrazovou dokumentaci. Osobně si nechci hrát na žádného kronikáře, jde především o zpestření a doplnění již existujících informací," dodal s tím, že k tomu počítá i možnou záchranu Mariánského sloupu, který stál na tachovském náměstí. „Určitě se na základě těchto perliček můžeme dozvědět něco více o osudech tohoto sloupu, který by se podle mého názoru měl na náměstí vrátit," uvedl.