Projekt by měl přivést do centra vesnice minerální pramen a podpořit naučnou stezku. Živá voda vzešla z kurzu tachovského vzdělávacího střediska Revis, které připravilo 19 čerstvých konzultantů rozvoje venkova. „Cílem projektu Konzultant rozvoje venkova bylo připravit odborníky, kteří budou schopni vytvářet projekty k získávání dotací z programů Evropské unie,“ informovala nás manažerka kurzu Lenka Cingrošová.

Do projektu se původně přihlásilo devětatřicet zájemců. Většina z nich byla z Tachovska, někteří byli také z Domažlicka a Plzeňska. Vybráno bylo 25 zájemců a pilotní běh, který trval od září do minulého týdne, jich dokončilo 19. Jsou to pracovníci veřejné správy, neziskových organizací i soukromého sektoru. „Projekt se realizoval ve třech fázích a v devíti výukových modulech.

V jednom z nich se účastníci přímo naučili tvořit projekty. Učili se ale také prezentačním dovednostem, aby dokázali své projekty obhájit před komisemi,“ doplnila Cingrošová. V rámci kurzu si absolventi přímo navrhli a vytvořili konkrétní projekty. „Živá voda, to je projekt, který by měl přivést minerální vodu pocházející z historické nevytěžené štoly do centra Michalových Hor,“ řekl ke svému dílu Josef Ansl.

„Voda je železitá a sycená a cílem projektu je vytvořit před budovou bývalého horního úřadu vývod pro veřejnost,“ dodal s tím, že součástí by měla být naučná stezka po okolí Michalových Hor. Konzultantkou rozvoje venkova se stala také starostka Starého Sedliště Stanislava Fojtíčková. „Profesně mi tento kurz dal hodně. Vybičovali jsme se k projektům, které, doufám, dotáhneme do úspěšného konce. Označení konzultant si snad zasloužíme, protože teď umíme poradit dalším obcím a organizacím a můžeme jim pomáhat vytvořit projekty, které je povedou k dotacím,“ uvedla.