Člen vedení města a předseda místní Tělovýchovné jednoty Baník se před nedávnem za pomoci své manželky, talentované amatérské fotografky, pustil do přípravy charitativního projektu s názvem Kalendář splněných přání. Ten má obsahovat snímky zdravotně znevýhodněných dětí ze Stříbra. Vyfotil se pro něj také cyklokrosový mistr světa Zdeněk Štybar a slavnostního křtu kalendáře se zúčastní juniorský mistr republiky v motokrosu Rudolf Weschta.

Výtěžek z dražby originálních závodních dresů obou mladých vrcholových sportovců a z prodeje kalendářů veřejnosti bude použit na financování výletu postižených dětí a jejich rodin do plzeňské zoo a dinoparku.

Víceméně běžný charitativní projekt se ovšem v posledních dnech stal ve Stříbře tématem debat číslo jedna.

Rozhněvaní diskutéři

Místostarostu Lukeše a jeho ženu nevybíravým způsobem napadl jeden z účastníků diskuse na neoficiálních stříbrských stránkách a obvinil je ze zneužití této dobročinnosti.

Uživatel podepsaný jako rroman označil kalendářové focení postižených za nechutně morbidní, činěné Lukešovými se zištným záměrem vlastního zviditelnění a budování kariéry. „Samozřejmě charita je dobrá věc, ale nesmí si na ní člověk budovat kariéru jako vy a vaše žena," vyjadřuje se v diskusi rroman. „Uvědomujete si vůbec co děláte? Jakým způsobem se chcete oba zviditelnit? Přes chudáky postižené? Jako nápad to opravdu není špatné, ale kalendáře se fotí s modelkami, sportovci a se známými tvářemi, ale s chudáky postiženými? Už vás vidím, jak si takový kalendář pověsíte doma na zeď v kuchyni. I když vám to bude jen připomínat, jak vám to lidi sežrali, a jak jste se vyhoupl výš, díky „charitě" jak jste to vlastně myslel upřímně a jak je vám těch lidí líto. Do pusy si nevidíte, protože kdybyste aspoň jednou zažil tu hrůzu co to obnáší, tak byste takovou odpornost neudělal. Je to nechutně morbidní co jste s vaší chotí vymysleli," uvedl rroman ve svém diskusním příspěvku. „Mluví ze mě bolest, protože mám postižené dítě také, ale abych ho nechal někde vystavovat v kalendáři, je to od vás přímo odporné," píše dále .

Rozezlený kritik získal na svou stranu některé diskutující, ale většina projevených názorů vyzněla ve prospěch místostarosty a proti tabuizování handicapovaných.

V diskusi se objevilo kolem dvaceti příspěvků. Na stranu iniciátorů kalendáře se postavil například pisatel Ladislav: „Kdo zná autory ví, že je to dělané zcela nezištně, pouze se snahou prostě něco udělat, co třeba může pomoct dobré věci. Třeba se nudí, třeba se nenudí, ale prostě mají jen více energie a chuti do práce než většina ostatních, važme si každého, kdo dělá něco navíc a nehledejte v tom pořád jen ty pitomý peníze a snahu získat moc, publicitu a já nevím co ještě. Pane Romane, celý problém je ve vás, přestaňte být nas…ný na vše kolem sebe, dívejte se na věci pozitivně, nehledejte problémy kde nejsou… nebo zkuste sám vymyslet něco, co by mohlo pomoct městu nebo lidem co tu žijou. Sorry, ale kritizovat umí opravdu každej."

Zklamaný iniciátor

Místostarosta Karel Lukeš je z vyjádření zklamán: „Ten kritický příspěvek na webu četla nejprve manželka. Silná slova a urážky ji velmi rozrušily. Když jsem ženu viděl a také si to přečetl, moje spontánní reakce byla projekt zrušit. Pak jsme si ale řekli, že kvůli handicapovaným dětem a jejich rodinám musíme pokračovat. Když nám svoji podporu začali vyjadřovat i lidé z našeho okolí nebo diskutující na webu, ujistilo nás to, že jsme se rozhodli správně. Chceme zdravotně znevýhodněným pomoci, udělat jim radost, a to přece má smysl."

Koneckonců dětem radost udělalo již samotné focení. „Nikdo do něj nebyl nucen a pro všechny to byl milý zážitek. Snažili jsme se děti fotit přirozeně, důstojně, při jejich koníčcích nebo v příjemném prostředí. Ač to nebylo v plánu, za nastalé situace jsme se rozhodli zveřejnit ukázku z připraveného kalendáře. Udělejte si sami názor. Jsme přesvědčeni, že nejde o žádné odporné nebo kontroverzní snímky a že kalendář bude přijat kladně," poznamenal Lukeš.

Křest bude

I přes veškeré těžkosti se kalendář dočká křtu. Ten se uskuteční 27. listopadu, od 18 hodin na stříbrské radnici. Jeho zakoupením za libovolnou částku od 250 korun nejlépe podpoříte tento dobročinný projekt.

„Zneužití charity ke svému prospěchu jednoznačně odmítám. Nehledejme hned za vším křivotu. Zastávám prostě veřejné funkce a snažím se je vykonávat co nejlépe. Projekt neslouží k podpoře mojí osoby ale handicapovaných dětí. O nic jiného nejde. Jsem přesvědčen, že většina lidí to chápe stejně. Kdo chce psa bít, vždycky najde si hůl. Zneužít ale této akce k osobním anonymním útokům a výhrůžkám na mě a mou rodinu mi přijde nefér. Zvu tímto všechny lidi, kteří si chtějí sami udělat obrázek, aby na křest přišli a dobrou věc podpořili," ukončil Lukeš.

Miroslav Šimek