Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cílem není vychovat práskače

Stříbro – K projektu Ministerstva vnitra Bezpečný dobrovolník se chce přihlásit město Stříbro. To má v plánu vyškolit dvanáct lidí, kteří by se aktivně zasazovali o vyšší bezpečnost ve městě a například o prevenci vandalismu a nepořádku.

8.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Černý

Cílem projektu je zvýšení pocitu bezpečí obyvatel a návštěvníků Stříbra prostřednictvím zapojení veřejnosti do aktivní prevence nežádoucích jevů. Jak Deníku upřesnil starosta Karel Lukeš, k dobrovolníkům by patřili lidé, kteří se zajímají o veřejný pořádek a větší bezpečí, kteří už se nějakým způsobem aktivně zapojili do udržování a prevence. „Ne na všech místech ve městě totiž může být městská nebo státní policie a bude na dobrovolnících, aby působili tak, že by se předcházelo možným problémům," uvedl starosta.

Zájemci o zapojení do projektu by byli proškoleni a dohlíželi by například na bezpečnou cestu dětí do školy a zpět, na špatné parkování vozidel, na podporu zajištění bezpečnosti kulturních a sportovních akcí. Preventivně by pak mohli působit při ochraně majetku, kdy by upozorňovali třeba na nezajištěné objekty v zahrádkářských koloniích či chatových osadách. V neposlední řadě by k činnostem dobrovolníků patřila protipožární prevence, kontrola průjezdnosti města pro složky Integrovaného záchranného systému, ochrana životního prostředí, vodních zdrojů, upozornění na černé skládky, vypouštění znečištěného kouře z komínů a podobně.

Město si ale v žádném případě nechce vychovat novodobé práskače. „I tohle slovo totiž zaznělo, když jsme o projektu informovali," uvedl starosta Stříbra. „Tak to není a nechceme, aby projekt, který má podle mého svoje opodstatnění, byl takto znevážen," dodal.

Aby mohli kromě uvedených úkonů dobrovolníci pomáhat při pátrání po nezvěstných osobách a zvířatech, ukradených věcech a zapojit se do řešení krizových situací ve městě, budou odborně proškoleni, budou mít odpovídající pojištění a také materiální vybavení.

S cílem zapojit širší veřejnost vyhlásilo loni Ministerstvo vnitra ČR výběrový dotační program Bezpečnostní dobrovolník. K obcím, které se chtějí k programu připojit a vypracují žádost o dotaci, se chce zařadit také Stříbro.

„O dotaci jsme již požádali a do dvou měsíců bychom se měli dozvědět, jestli uspějeme. Ale každopádně chceme tento projekt ve městě udržet, i kdybychom dotaci nezískali," uvedl starosta Karel Lukeš. Radnice si slibuje především zlepšení bezpečnosti například při cestě dětí do škol, v prevenci vandalismu a podobně. Vyškolit chce 12 dobrovolníků, kteří se projektu budou věnovat.

Smyslem projektu je podle údajů na stránkách Ministerstva vnitra vyjít vstříc iniciativám občanské společnosti a pomoci obcím vytvořit podmínky pro dobrovolnickou činnost jejich obyvatel, která přispěje ke zlepšení života v obci. Má se jednat o nabídku veřejné správy, podanou ruku, na kterou mnozí občané možná čekají.
Co tedy bezpečnostní dobrovolníci budou dělat a za jakých podmínek?

Především se jedná o činnost, kterou budou vykonávat bez jakéhokoliv nároku na mzdu či odměnu.

„Činnost bezpečnostního dobrovolníka nemá nahrazovat práci Policie ČR ani obecní policie, bezpečnostní dobrovolník nemá zasahovat více, než jakýkoliv řadový občan. Silnou stránkou bezpečnostního dobrovolníka je komunikace, role informovaného občana, který je schopen efektivně komunikovat s ostatními občany i orgány veřejné správy, působit preventivně. Měl by přispět ke zlepšení či zprostředkování komunikace mezi veřejností, Policií ČR a samosprávou," vysvětluje ministerstvo.

Člověk, který se do projektu zapojí, se rozhodně nestane úřední osobou, nebude vybaven donucovacími prostředky a nebude mít žádná zvláštní oprávnění. Jeho největší předností je místní a osobní znalost, neformální autorita a především schopnost oslovit, zaujmout, získat ostatní osobním příkladem.
Může se ovšem stát, že dobře míněné jednání nebude ze strany některých lidí pochopeno. „Proto chceme dobrovolníky pojistit," vysvětlil starosta Stříbra.
Kromě pojistky může obec dobrovolníkům poskytnout hmotnou nebo jinou pomoc k ulehčení jejich činnosti – třeba pracovní pomůcky, například terčíky pro zastavování vozidel při dohledu na bezpečnou cestu dětí do školy, dále reflexní vesty a podobně.

Přesto nemají dobrovolníci žádné zvláštní pravomoci a mohou jednat v mezích práv daných všem občanům.

Co bezpečnostní dobrovolník nesmí:

a) požadovat prokázání totožnosti osob,
b) požadovat vysvětlení,
c) vykonávat osobní prohlídku,
d) nahlížet do tašek a zavazadel,
e) zastavovat motorová i nemotorová vozidla mimo přechody pro chodce bez příslušného pověření podle zákona o silničním provozu,
f) vstupovat bez svolení oprávněného uživatele do bytových nebo nebytových prostor nebo na pozemky,
g) udělovat jiným osobám závazné pokyny jakékoliv povahy,
h) vykázat osoby z místa,
i) přikázat osobám, aby setrvaly na místě

Co bezpečnostní dobrovolník může:

a) upozorňovat příslušné orgány na porušení právního řádu,
b) přivolat policii na místo spáchání přestupku nebo trestného činu,
c) na základě příslušného pověření zastavovat vozidla v blízkosti školního zařízení k zajištění bezpečného přechodu dětí
d) pohybovat se v katastru obce a zjišťovat, zda nedochází či nedošlo ke spáchání protiprávní činnosti,
e) zadržet pachatele trestného činu na místě spáchání trestného činu nebo bezprostředně po spáchání činu, je-li to nutné k zjištění totožnosti pachatele, k zamezení útěku nebo zajištění důkazu; zadržená osoba musí být ihned předána policejním orgánům,
f) bránit se proti pachateli trestného činu nebo přestupku v rámci nutné obrany,
g) zabránit trestnému činu, přestupku nebo vzniku škody nebo jiné újmy zejména na životě, zdraví nebo majetku v rámci krajní nouze.

Autor: Jiří Kohout

8.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

ZMĚNA: Výlov Regentu začíná až v pátek

Okresní derby mezi Planou a Borem vyhráli hosté, Planá je poslední

Tachovsko – Fotbalisté první krajské soutěže, 1.B třídy, mají za sebou další zápasy. Ty přinesly zajímavé duely a padaly pěkné branky.

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Tachov – Už včera začala částečná uzavírka jedné z velmi frekventovaných ulic v Tachově, a to Bělojarské ulice, která je hlavní dopravní tepnou na sídliště Východ.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Tachovsko - Ve středu 18. října najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení