Přestože jste mladá, už jste navštívila spoustu zemí.

To je pravda. Z Tachova jsem odešla před deseti lety. Od té doby jsem žila ve Spojených státech, Irsku, Číně. Nyní bydlím v Anglii. Zde jsem také vystudovala vysokou školu, se zaměřením na cestovní ruch.

Dominika Toušková
věk: 29 let
bydliště: dříve Tachov, nyní Northampton, Anglie
vzdělání: vysokoškolské
stav: svobodná, na příští rok plánují s přítelem svatbu
koníčky: cestování, cizí jazyky, plavání

Jak vás vůbec napadlo odjet do Afriky a působit tam jako dobrovolník?

S dobrovolnictvím jsem se setkala právě díky studiu na vysoké škole. Musím říci, že mezi mladými v západní Evropě je dobrovolnictví velice rozšířené. Patří to ke způsobu života, hlavně vysokoškoláků. Také je to pomyslné plus při hledání zaměstnání. Takže jedno dne jsem si sedla k počítači a vyhledala na internetu potřebné informace. Protože jsem v Africe ještě nebyla, rozhodla jsem se pro tento projekt. Odjela jsem proto do centrální Tanzanie, do města Iringa.

Jak dlouho jste v Tanzanii působila?

Byla jsem tam jeden měsíc. Od druhého září do čtvrtého října.

Čemu jste se tam věnovala?

Učila jsem anglický jazyk v jedné soukromé škole.

Jaké jsou podmínky v obyčejné africké škole?

Jedním slovem špatné. Například děti nemají učebnice. Také samotná třída nevypadá hezky. Často tam jsou v místnosti s hliněnou podlahou jen staré dřevěné lavice. Také přístup učitelů není vždy hezký. Zažila jsem, kdy učitel zmlátil žáka jen proto, že si se svou sousedkou povídal. To jsem nevydržela, vyběhla ze třídy a doslova jsem brečela. Učitel se mi pak omlouval.

Jací jsou místní žáčci?

Jsou jako děti po celém světě. Ale myslím, že jim ke štěstí stačí méně, než dětem v Evropě. Naše děti jsou rozmazlené, chtějí stále víc. V Africe je to jiné. Panuje tam všeobecná chudoba. Viděla jsem na vlastní oči malého chlapce, který měl z krabice od džusu vyrobené malé autíčko, které tahal za sebou. Kolečka byla vyrobena z víček od petky. Byl neuvěřitelně šťastný.

Jak jste si s místními rozuměli? Umí anglicky?

Úřední řečí je tam svahilština. Ale výuka ve školách probíhá v angličtině. Ale často se stává, že malé děti, které ještě anglicky pořádně neumí, často svým učitelům nerozumí, neví co po nich chtějí. Anglicky se v Tanzanii dorozumíte, ale někdy je to těžké. Místní si totiž angličtinu přizpůsobili, často je to takový mix se svahilštinou.

Kolik hodin denně probíhala výuka?

Začínali jsme ráno v osm, končili kolem třetí odpoledne.

Zbyl vám čas také na jiný program? Například na různé výlety?

Ano. každé odpoledne jsme společně s dalšími dobrovolníky vyrazili na výlet do blízkého okolí. O víkendu jsme se pak vydávali někam dál.

Třeba na safari?

Tam taky. Byl to úžasný zážitek. Viděli jsme tam skoro všechno. Nosorožce, hrochy, slony, lvy, antilopy, žirafy, opice. Vše je neuvěřitelně nabito energií.

Kolik dobrovolníků působilo společně s vámi?

V Irinze nás bylo několik. Potkala jsem tam dobrovolníky z Německa, Anglie, Skotska. Co vím, právě teď by tam také měla působit jedna studentka z Prahy.

Jako dobrovolník pracujete bez nároku na honorář. Je ale někdo, kdo by vám zaplatil samotnou cestu?

Ne, nikdo. Musela jsem si zaplatit cestu, vízum, povinné očkování. A to ještě navíc všichni, kdo chtějí v Tanzanii pracovat jako dobrovolníci, musí uhradit poplatek pět set dolarů za povolení.

Kdo všechno jsou tito dobrovolníci?

Jsou to vesměs vysokoškoláci ze západních zemí, kteří chtějí poznat něco jiného, než se například jen válet na pláži. Dají se tak poznat místní lidé, tamní život. Je to úplně něco jiného. Cítila jsem se lépe, když jsem mohla tamním lidem pomáhat.