„Už koncem dubna začala další sezona autobusu, který jede na Bělou nad Radbuzou a končí v Přimdě. Od prvního června budeme provozovat další linku. Ta pojede přes Stříbro a Bor do Tachova a odtud na Starou Knížecí Huť," sdělil Deníku vedoucí dopravního útvaru ČSAD Plzeň Jaroslav Hošek.

Cyklobus bude jezdit o víkendech a svátcích každou sobotu a neděli ráno z Plzně, odpoledne se pak bude vracet z Tachovska zpět. V provozu bude do 29. září.

Tachov podpoří novou autobusovou linku zhruba sto tisíci korunami. „Ta částka ještě není definitivně stanovena, mělo by to být něco mezi sto a sto dvaceti tisíci," uvedl Deníku starosta města Ladislav Macák. „Náklady na provoz představují něco přes čtvrt milionu na sezonu, na financování by se měl podílet také Plzeňský kraj, podíl přislíbilo také město Bor a ještě jednáme se Stříbrem," doplnil Macák.

Město Tachov si od zavedení nové linky slibuje především zatraktivnění této části Českého lesa a přísun turistů na Tachovsko. „O zkušenostech s cyklobusem jsme hovořili s bělským kolegou, kam už autobus zajíždí. Po počátečních rozpačitých číslech jej teď využívá několik desítek cykloturistů, kteří na Bělsko přijíždějí. To je pozitivní znamení. Pro nás je to také konkrétně hmatatelný fakt, kterým po sezoně budeme moci posoudit, jaký přínos zavedení nové linky mělo," dodal tachovský starosta.

Kvůli cyklobusu bude vybudována také nová autobusová zastávka, a to u tachovské Rychty, která tvoří pro cyklisty zázemí a je výchozím bodem pro značené trasy v Českém lese. „Autobus bude ale stavět také na autobusovém nádraží, v návaznosti na vlak od Plané," dodal Macák.

Město Tachov si od zavedení nové autobusové linky pro cykloturisty slibuje ještě jeden bonus navíc.

Podle starosty by mohl autobus nahradit i chybějící veřejnou dopravu o víkendech. „Samozřejmě, že linka nebude sloužit pouze cykloturistům, využít ji budou moci další cestující. Autobus se bude ze Staré Knížecí Huti vracet do Tachova, kde počká a pak pojede odpoledne pro pasažéry zpátky. Takže by jej mohli využít i cestující z Huti, Lesné, nebo Studánky, aby si třeba vyřídili nákupy v Tachově," uvedl výhody nové linky tachovský starosta.

V neděli odpoledne pak budou moci autobusem cestovat třeba studenti do internátů plzeňských škol. V neposlední řadě mohou autobusem přijíždět nejen cykloturisté, ale také turisté, kteří si vyjedou do Českého lesa na pěší túry.

Cykloturisté zavedení nového autobusu vítají. Loni se Radka Žáková z Plzně podílela na zpracování koncepce cykloturistiky v Plzeňském kraji. Součástí bylo zjistit, jaká je dopravní obslužnost pro jednotlivce a skupiny cyklistů chystající se z oblasti Plzně na Tachovsko. Mapováním zjistili, že je to docela problém. Linkový autobus kolo nevezme a vlaky do Tachova jezdí jen jako malé motoráky, které větší skupinu cyklistů také neobslouží. „Byl to pro mě i ostatní cyklisty problém se do regionu s kolem dostat," sdělila Deníku Žáková.

Tak vznikl podnět v rámci koncepce cykloturistiky k zavedení cyklobusu. „Umožní lidem z Plzně se dostat do atraktivních oblastí Českého lesa, kam je jinak velice špatná dostupnost. Navíc mohou cyklisté využít další místa z trasy, jako jsou Hracholusky nebo Sedmihoří," doplnila.

Pro cyklisty, kteří zatím neví jak autobus využívat, se připravují další informační materiály. „Půjde o jakýsi stručný návod a základní pravidla a hlavně o inspiraci k používání nové linky cyklobusu," vysvětlila cykloprůvodkyně Žáková.