Jako o dobré věci a přínosu hovoří cyklisté o nové lince cyklobusu, která zajíždí také na Tachovsko. Tedy ti cyklisté, kteří o lince ví. V sobotu ale na tachovské autobusové nádraží přijel autobus s vlekem na kola z Plzně zcela prázdný. A právě proto se rozhodli členové cykloklubu Nežeňme se, že myšlenku jízdy autobusem s koly podpoří. „Určitě je to dobrá věc-nechat se odvézt na určenou zastávku a pak se kochat přírodou při jízdě zpět," uvedla Melánie Králíková, členka klubu.
Cyklobus tedy v sobotu z Tachova do Staré Knížecí Huti prázdný neodjížděl a vlek na kola byl téměř zaplněn. „Chceme nalákat i ostatní cyklisty nejen z Plzeňska, ale také i tady z Tachovska. Kolaře, kteří si netroufají dojet na knížecí Huť na kole. Když tam dojedou cyklobusem, tak nazpátek mohou jet z kopce nebo si tam pojezdit a vrátit se cyklobusem," sdělil k věci náměstek hejtmana pro oblast školství, sportu, kultury a cestovního ruchu Plzeňského kraje Jiří Struček, který přišel podpořit cyklobus jako člen klubu Nežeňme se.
Do Tachova jezdí linka od prvního června. „To akorát začaly povodně, pršelo. První den byl úplně ztracený. Následující týden už jednotlivci cyklobus využívali. Teprve jsou za námi tři víkendy a o prázdninách očekáváme vzrůstající zájem," dodal Struček.
Volné cyklotrasy a klid. To jsou podle odborníků na turistiku devizy, které Tachovsko může nabídnout. „V Českém lese a zvlášť na Tachovsku stále ještě není tolik cyklistů, jako třeba na Šumavě, kam jezdí z Plzně přímé vlakové spoje. Přitom příroda v místech bývalé železné opony je pro cykloturistiku jako stvořená," sdělil starosta Tachova Ladislav Macák. Město se snaží budovat infrastrukturu pro cyklisty a právě špatná dostupnost s kolem brání jejímu využívání.
Výhodou cyklobusů je, že se můžete třeba i s dětmi nechat vyvézt na kopec a odtud postupně sjíždět do údolí. „Na zpáteční cestu můžete nastoupit na jiné zastávce, případně dojet na vlak. Cyklisté zde přitom mohou kombinovat dopravu oběma cyklobusy – každý z nich obsluhuje jednu část Českého lesa," popisuje cykloprůvodkyně Radka Žáková. Nová linka cyklobusu Mže směřuje kolem přehrady Hracholusky, přes Stříbro a Bor na Tachovsko. Za výchozí bod výletu tak lze zvolit jak Tachov, který má i zázemí cyklistických služeb, tak několik zastávek za ním v oblasti dřívějšího pohraničního pásma. „Právě oblast kolem bývalé železné opony je cyklisty často vyhledávána," doplňuje Žáková. Pro cyklobus platí zvláštní jízdné včetně zvýhodněného dovozného za kolo pro zpáteční cestu. Pětičlenná rodina například za jednu cestu z Tachova do Knížecí Huti zaplatí 60 korun plus 30 korun za každé kolo.
Jízdní řády cyklobusů a ceník
Jízdní řád cyklobusu Plzeň - Přimda si můžete stáhnout ve formátu PDF ZDE>>>
Jízdní řád cyklobusu Plzeň - Tachov - Stará Knížecí Huť si můžete stáhnout ve formátu PDF ZDE>>>
Ceník jízdného najdte ZDE>>>