Celá obec byla totiž letos v létě silně postižena záplavami. Na pomoc se proto do místa vypravila i plánská jednotka dobrovolných hasičů. Nyní, několik týdnů po záplavách vyjel do místa opět velitel Josef Švarcbek.

„Občanka se o naší pomoci dozvěděla z médií. Řekla mi, že nás uznává a že plánským hasičům důvěřuje,“ říká velitel Švarcbek.

„Následně mi předala sto tisíc v hotovosti. A dodala, že věří, že peníze se dostanou do správných rukou,“ dodává Švarcbek.

Velitel neváhal a okamžitě se spojil s heřmanickým starostou. „Domlouvali jsme se, jak dar rozdělit v souladu se zákonem,“ popisuje Švarcbek.

Redakce se spojila i se starostou vyplavené obce Vladimírem Stříbrným. „S plánkými hasiči se známe z letošních povodní, udělali u nás kus dobré práce,“ hodnotí starosta Stříbrný s tím, že pomoc místní občané velmi uvítali.

Polovina částky bude přímo rozdělena mezi několik rodin. Ta druhá polovina pak bude věnována obci. Za ni nakoupí stavební materiál pro postižené rodiny. „Škody jsou tady obrovské, to je jasné. Jen na obecním majetku jsou škody převyšující částku osmdesáti milionů korun,“ vypočítává starosta.

Přímo je živlem postiženo sedmačtyřicet domácností. „Situace se ale už stabilizovala. Lidé srovnávají pozemky, buduje se a stále se uklízí. Na obci pak řešíme jen otázku financí a pomoci,“ uzavírá starosta Stříbrný.