Souběžně s nedávno položeným plynovodem Gazela vede datová síť, která pomůže při zavádění moderních komunikačních prostředků do škol. Výsledkem by například mohlo být to, že papírové třídní knihy nahradí moderní tablety. Vzhledem k Tachovsku jde ale o hudbu budoucnosti.

Plzeňský kraj totiž využil pokládání plynovodu Gazela k instalaci datových sítí podél energetické linie, jejíž délka v kraji je 90 kilometrů. Došlo tak k posílení internetové infrastruktury CamelNet. „V současnosti máme v České republice spolu s krajem Vysočina nejlepší infrastrukturu vysokorychlostního internetu po optických vláknech. Je to taková dálnice a chceme ji využít k instalaci například kamerových systémů, zálohování nemocnic, hlásičů rychlosti, stavů silnic, obsazení parkovišť, k internetizaci škol a podobně," uvedl náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner. Na síti bude fungovat také záchranný systém. Pomocí rychlých počítačů v sanitkách už si lékař může podle rodného čísla najít kartu pacienta.

Grüner hovořil o školách zřizovaných krajem. I těch je několik na Tachovsku. Učitelé v krajských školách by měli mít výhledově třídní knihu na tabletu, kam například zapíšou, kdo chybí. Rodičům se pak na „chytrém" telefonu rozsvítí vykřičník, že jejich dítě není ve škole. „Mohou v tom dělat přípravy, které budou k dispozici po síti všem studentům a učitelům na našich školách. Na internetizaci škol chceme spolupracovat s největšími hráči na trhu. Příští plánovací období EU by mělo být právě o těchto high technologiích a inovacích," uvedl Grüner.

Záměr vítá vedoucí odboru školství Městského úřadu Tachov Josef Kožnar a v myšlence vidí zkvalitnění služeb. „Informovat o tom, jestli je nebo není dítě ve škole, je určitě dobrá služba, protože se hned absence někdy nezjistí. Učitel, když dítě nepřijde do školy, tak okamžitě rodičům nevolá," řekl Deníku Kožnar.

Někdy se neomluvená absence zjistí až po několika dnech. „A může se také dítěti cokoli stát. Právě z těchto důvodů by to mohlo být dobré," pokračoval dále Kožnar. „My se také samozřejmě potýkáme se záškoláctvím a toto by byla ideální zpětná vazba pro rodiče," dodal.

Otázkou pro něj zůstává, kde se na takové inovativní věci vezmou peníze. „Nevím, jaký má krajský úřad plán, a hlavně, kde se na takové věci vezmou prostředky. Finance pro školy spíše klesají, než stoupají. Školy mají problémy, aby koupily obyčejné knížky. Zatím si žáci a studenti mnohde zalepují staré knihy izolepou," podotknul s tím, že zřizovatel školám určitě na takové věci peníze nedá. „Ten má problémy, aby školy opravoval, trošku modernizoval. Co se týká vybavení, na to bude zřejmě přispívat rodič, sponzor nebo nějaký bohatý grant," řekl závěrem.

Odborníci na školství se shodují v tom, že pro střední školy je vize tabletů místo třídních knih otázkou budoucnosti a pro školy základní jde o běh na opravdu dlouhou trať.

Kraj chce mít do roku 2015 páteřní trasy a propojit všechny příspěvkové organizace, čímž se výrazně zlevní telefonování. Po internetu dále propojí a sjednotí ekonomické systémy. „Chceme dělat virtualizaci a zbavit naše školy a nemocnice počítačů. Budou mít jen klávesnici a monitor, ostatní obstarají datová centra, která budujeme na kraji a záložní u hasičů v Plzni na Košutce. Teď je soutěžíme. Uspěli jsme v osmé výzvě evropského programu IOP a máme na to letos 98 milionů korun," doplnil. Obce se mohou kdekoli k metropolitní síti připojit a rozvést ji, kam chtějí.

Síť CamelNet začal kraj budovat v roce 2010. Podle Grünera je hotová infrastruktura ve všech okresních městech a dále například z Domažlic do Tachova a do Plzně a nyní páteř podél Gazely. „Nyní soutěžíme propojení podél česko-německé hranice," uvedl. Dodavatelem služby na 20 let je O2, provoz kraj nestojí nic. V řadě míst nemusí kraj instalovat optickou síť, protože je tam hotová. „V 90. letech se dělala živelně. Leckde leží ladem infrastruktura zahraničních firem," dodal.