Před svátkem zesnulých mnoho lidí nakupuje nebo vyrábí různé smuteční dekorace, kterými potom ozdobí hroby svých zesnulých příbuzných. Kateřina Bártová z Únehle již léta upřednostňuje vlastnoruční výrobu těchto dekorací.

„Nemám ráda komerční dekorace, nejvíc mi v nich vadí doplňky z umělé hmoty. Navíc si myslím, že vlastnoručně vyrobenou dekorací zesnulé daleko více uctím a především si na ně při samotné výrobě vždy zavzpomínám,“ řekla Deníku.

„Ať se jedná o výzdobu domu na Velikonoce, Vánoce nebo o dušičkovou výzdobu hrobů, vždy si dekorace vyrábím sama tradičním způsobem. Mám z nich potom větší radost, než kdybych si je koupila někde v obchodě,“ dodává Bártová.

Kateřina pracuje v továrně na potravinářské výrobky a svou pracovní dobu tak tráví v uzavřeném sterilním prostředí. Proto ve svém volném čase uvítá každou příležitost, při které může pobýt na čerstvém vzduchu. „Materiál, který potřebuji pro výrobu dekorací si s dětmi nasbíráme již během léta při vycházkách do přírody. Vše si pak nasušíme a připravíme,“ řekla Bártová.

Výrobou dekorací tráví Kateřina příjemně svůj volný čas a navíc, což v dnešní době není vedlejší, ušetří pár set korun ročně. „V letošním roce jsem za dušičkovou výzdobu našich dvou rodinných hrobů neutratila ani korunu. Nádoby, do kterých výzdobu aranžuji, používám již pátým rokem a ostatní předměty v aranžmá jsou dary přírody. Když jsem si jen tak pro sebe počítala rozdíl mezi zakoupením a výrobou výzdoby našeho domu na Velikonoce, advent a podzim, ušetřím ročně zhruba dva tisíce korun z rodinného rozpočtu. To pro mě není zrovna málo s ohledem na to, že máme dvě malé děti,“ svěřila se Kateřina.

„V letošním roce máme s dětmi v plánu zkusit poprvé vyzdobit náš dům v halloweenském duchu. Dýně jsme sice koupili v supermarketu, ale na příští rok si z nich usušíme semínka a zkusíme dýně vypěstovat na zahrádce. Už teď se děti těší na večer, až poprvé zapálíme svíce ve vydlabaných halloweenských dýních,“ dodala Bártová.