Převážně opravujete staré věci. Vzpomenete si na nějakou tu asi nejstarší?

Myslím, že nejstarší bylo křeslo z roku 1786. Ale nejvíce opravuji nábytek z devatenáctého století či dvacátého.

Kdo vás k tomuto oboru vlastně přivedl?

Byl to můj strýc z Plzně, který je také čalouník.

Čím vás tento obor nadchl?

Mě baví tvůrčí práce. Nebaví mě pracovat někde v sériové výrobě. Mohu to srovnat, protože takovou práci jsem si vyzkoušel v devadesátých letech v Německu, kde jsem ve svém oboru pracoval dva roky.

Máte k těm věcem také nějaký vztah?

Každá zakázka je jiná, musím vždy zvolit individuální přístup, někdy nám zákazníci přinesou zákázku v pytli a odnášejí si hotový výrobek, to se týká samozřejmě starožitného čalouněného nábytku a dle přání zákazníků se oprava dělá většinou za použití původních technologií a materiálů. Zachraňujeme tímto vlastně starožitný nábytek pro další generace.

Který kus nábytku vám lidé nosí k opravě nejčastěji?

Nejvíce čalouním židle, kuchyňské lavice a sedací soupravy.

Kolik může stát taková oprava jedné židle?

Nejdražší židle z třešňového dřeva, které jsem čalounil, byly určeny pro šejka do Saúdské Arábie a byly potaženy dodanou látkou z koňských žíní, jejíž cena byla tisíc pět set euro za jeden běžný metr při šířce sedmdesát centimetrů.

Jak vybíráte na daný kus vhodný materiál?

Potahový materiálsi zásadně vybírají zákazníci sami, na výběr máme z téměř dva a půl tisíce vzorků z celého světa,

v případě zájmu zákazníkům doporučím při rozhodování vhodný typ látky podle účelu využití.

Máte ještě nějaké jiné zájmy kromě své práce?

Ano, vedu dětský rybářský kroužek ve Stříbře.

Jak se k vaší práci staví rodina?

Tato práce je velmi časově náročná, a proto nemohu rodině věnovat tolik času, kolik bych chtěl. Nejvíce času věnuji svému nejmladšímu synovi Martinovi, který závodně rybaří už několik let a dosáhl mnohých úspěchů v celostátním měřítku.

Oprava nábytku je asi o trpělivosti, dá se taková práce třeba i odbýt?

Tak tato práce se nedá odbýt, každá zakázka vyžaduje svůj čas, aby výsledek byl co nejlepší a zákazníci spokojeni. Vzhledem k tomu, že moje firma byla založena již v roce 1990 a pracuje dodnes, doufám, že jsou zákazníci s mojí prací spokojeni. Ostatně mnozí se opakovaně vracejí, anebo doporučují naše služby svým přátelům, což je pro nás nejlepší reklama, spokojený zákazník je naší prioritou.

Jak byste práci čalouníka jednoduše charakterizoval?

Oprava nábytku je o trpělivosti a citlivém přístupu k jednotlivým zakázkám, nelze ji odbýt. Spolupracujeme s nejlepšími řemeslníky, zejména truhláři, řezbáři a restaurátory v okolí. Ale někdy pracujeme i pro renomované firmy, které vyrábí dřevěný nábytek do celé Evropy.

Miroslav Hubálek je v katalogu domácích výrobců, kteří se mohou honosit certifikační značkou Místní výrobek za západu Čech.