Poutník, který již procestoval bezmála 140 zemí, zamířil po Jičíně a Mladé Boleslavi do Chebu. Studenti se s ním setkali na trase Karlovy vary – Cheb.

Že jsou vlaková nádraží, autobusová nádraží či letištní haly plné náhodných setkání to víme skoro ze všech filmů. Že se ale nějaké takové podivuhodné setkání nám, studentům pátého ročníku tachovského Gymnázia, přihodí na vlakovém nástupišti v Karlových Varech, to by nás nenapadlo.

Debasis De. To jméno vám asi nic neříká, u naší třídy tomu nebylo jinak. Indický cestovatel, šířící myšlenku nenásilí pod záštitou OSN, je na cestách už od roku 1991. Indická vlajka, novinové výstřižky a žluté tričko se sluníčkem je výbavou jeho příruční tašky.

Kdybyste se jej zeptali, proč začal cestovat, odpoví vám, že je to jeho karma. Setkání s Matkou Terezou a její požehnání mu změnilo jeho dosavadní život. Velkým vzorem pro něj v jeho konání je Mahátma Gándhí, jeden z největších politických a duchovních vůdců Indie a indického hnutí za nezávislost.

Zážitky z cest prokládal myšlenkami týkající se politiky, ekonomiky i kultury EU. Mohli jsme se ho na cokoliv zeptat, ale byli jsme tak nějak roztržití a překvapení, že jsme položili jen pár základních otázek.

Nejvíce se mu na cestách líbilo v Bhútánu, protože tamější lidé jsou přátelští a mírumilovní. Jedinou vadou je, že zde zakázali kouření (označuje to za nevýhodu, protože sám kouří). Řekl nám, že se chystá do Brazílie, a tak nám nedalo nezeptat se, jestli plánuje cestu i do USA. Ameriku prý rád nemá, protože její obyvatelé jsou velmi agresivní. Trasu cesty si neplánuje, volí si místa svých zastávek náhodně. Země si nevybírá, jde tam, kam může.

Tak nečekaně, jak se objevil, tak také zmizel. Na nádraží v Chebu jsme se s ním rozloučili a jen jsme se otočili, byl pryč. No jo, zkuste si zastavit člověka, který se nezastavil posledních 20 let. Jako upomínku na něj však máme jeho podpis v rodném sanskrtu a náramek z plodů stromu Rudraksha (používaných jako korálky hinduistického růžence). Náramek dostala naše spolužačka, která v ten den slavila své 18. narozeniny. Netradiční dárek od světoběžníka jí má přinést štěstí.


CLAUDIA ZBRANKOVÁ