VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Den Českého lesa láká na milíř i tavbu železa

Pernolec – Úderem dvanácté hodiny v sobotu slavnostně zahájí trubači Kolowratowých lesů akci s názvem Den Českého lesa. Pro návštěvníky si organizátoři připravili ukázku pálení dřevěného uhlí, tavby železa, trh s regionálními produkty, vernisáž výstavy, divadelní vystoupení a řadu dalších ukázek pro dospělé i děti.

5.6.2015
SDÍLEJ:

Stavba kusové peceFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Osmý ročník Dne Českého lesa se koná na louce u Pernolce a Trnové a je věnován desátému výročí vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Český les. Hlavní atrakcí je milíř na pálení dřevěného uhlí postavený z deseti metrů krychlových javorového dřeva, který byl minulou neděli zapálen, a celý týden o něj pečovali zkušení uhlíři. Ti milíř během odpoledního programu rozeberou a vyhrabou dřevěné uhlí.

Největším lákadlem letošního Dne Českého lesa bude podobně jako v roce 2008 jednoznačně milíř a tavba železa, říká k akci vedoucí Správy CHKO Český les Tomáš Peckert. „Návštěvníci se dále můžou těšit na prezentaci místních produktů, spojenou s ukázkou výroby některých z nich. Dále proběhne vernisáž výstavy k 10. výročí vzniku CHKO Český les. Výstava je koncipována jako putovní a v krátkosti se snaží zájemcům přiblížit, co nového přinesla existence CHKO Českému lesu. Již tradičně je součástí programu Den s LČR a vystoupení tachovských Komedyantů," dodává ke Dni a zve také děti: „Dětští návštěvníci rozhodně ocení lanové centrum, které pro tuto příležitost připravila záchranná služba Royal rangers. Na závěr dne zazní koncert Dechového orchestru mladých při ZUŠ Tachov."

CHKO Český les je nejmladší vyhlášenou chráněnou krajinnou oblastí. Právě jí je Den Českého lesa věnován. „Prvních deset let existence nové CHKO Český les bylo ve znamení poznávání nového území, navazování kontaktů s místními partnery, budování návštěvnické infrastruktury a iniciování řady krajinotvorných opatření za účelem udržení a zlepšování dochovaného stavu přírody a krajiny. Na poli ochrany přírody a rozvoji udržitelného cestovního ruchu spolupracuje Správa od počátku s místními partnery, samosprávou, vlastníky a správci pozemků," dále říká Peckert.

Čtěte také:Začala stavba milíře, v neděli ho zapálí

Díky této spolupráci se jim podařilo realizovat celou řadu přínosných projektů a další jsou ve fázi realizace či příprav. „Uplynulých deset let, tak lze hodnotit jako úspěšný rozjezd do dalších let. Uplynulých deset let je rovněž důkazem toho, že díky intenzivní spolupráci s dalšími subjekty lze dělat ochranu přírody konstruktivně a nikoliv konfliktně. V osobní rovině pak uplynulé období znamenalo poznání nových míst a zajímavých lidí, jakož i poznání různých úhlů pohledu a přístupů k ochraně přírody," poukazuje vedoucí Správy.

Záštitu nad Dnem Českého lesa tentokrát převzal hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs.

Pro návštěvníky, kteří přijedou auty, jsou parkovací místa vyhrazena v přímém sousedství konané akce. Řidiči budou na tato místa navigováni prostřednictvím šipek a pořadatelskou službou.

Den Českého lesa pořádají Lesy České republiky Lesní správa Přimda ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR – Regionálním pracovištěm Správou CHKO Český les, Plzeňským krajem a řadou dalších organizací.

Den Českého lesa, sobota 6. června
Louka u Pernolce
12 hod. - Trubači Kolowratowých lesů.
Následuje vernisáž výstavy 
k desetiletému výročí vyhlášení CHKO Český les s názvem 
„Prvních 10 let".
Poté započne první fáze vyhrabávání dřevěného uhlí z milíře.

14 hod. - Vystoupení divadelního spolku Komedyjanti.
16.30 hod. - Koncert Dechového orchestru mladých z Tachova.
Po celé odpoledne budou řemeslníci z Českého lesa předvádět své dovednosti a prodávat vlastní výrobky. Návštěvníci se mohou těšit např. na ukázku tavby železa, řezbáře, košíkáře, drátenici, ochutnávku chodských koláčů, kozích sýrů, moštů nebo medoviny. Zároveň bude probíhat prezentace partnerů Dne Českého lesa. Bohatý program je připraven i pro děti. Své znalosti si budou moci ověřit v rámci Dne s Lesy ČR. Vyzkouší si sochání z tvárnic a obratnost prověří v lanovém centru, které nachystá záchranná služba Royal Rangers.

Autor: Antonín Hříbal

5.6.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rozkvetlé třešně u Těchlovic.
12

Síla přírody: ohořelé větve rozkvetly

Pavel Vrba

Vrba: Máme co napravovat

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Plzeň - Personál prodejny a ostraha zákaz vstupu popřely.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Horní Kozolupy – Jako jediná strana v celém okrese dokázala KSČM v parlamentních volbách v roce 2013 získat přes padesát procent hlasů. Konkrétně 50,84%. Komunisté vůbec měli ve všech volbách v této obci na růžích ustláno.

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení