Tachovské náměstí nabídlo včera kolemjdoucím pohled na stánek, ve kterém dermatoložka nabízela zdarma vyšetření mateřských znamének.

Akce přitáhla dlouhou frontu čekajících. „Těší nás velký zájem lidí, je vidět, že mají o své zdraví zájem,“ uvedl manažer akce Otakar Falta. „Letos je to první ročník prezentace. Jde o preventivní program, který by měl lidi upozornit, že riziko slunění je skutečné a může kůži ublížit. Plánujeme tuto akci i na další roky a různá místa Tachovska, a to vždy v květnu, kdy je Evropský den melanomu. Letos je to vyjímečně o měsíc déle,“ vysvětlil Falta.

Korektivní dermatoložka Lenka Faltová na všechny apeluje. „Je lepší přijít včas a ne čekat, co se z toho vyvrbí. Pokud pacient podchytí špatné znaménko v počátku, tak se opravdu zcela vyléčí, neboť nádor ještě nebude prorostlý do dalších vrstev. Když přijde pozdě, je tam velké riziko metastáz do oběhu,“ vysvětlila Lenka Faltová. „Je špatným názorem, že se člověk bál přijít, naopak, každý by měl chodit v rámci prevence pravidelně,“ dodala lékařka z Dermatologického centra v Boru u Tachova.

Mezi účastníky byla také Kateřina Zapletalová. „Nabídky vyšetření jsem ráda využila. Mám hodně znamének a máme to i v rodině. Ale dnes odcházím spokojená, jsem v pořádku, pouze mám doporučení ke sledování,“ oddechla si Zapletalová.

Prevence využila i řada mužů. „ Pigmentových znamének mám po celém těle hodně, a proto s nimi raději chodím na prohlídku pravidelně. Nemyslím si, že jsem nějak zvlášť ohrožen, protože se nechodím opalovat, ale jistota je jistota,“ myslí si Vladimír Trochta z Tachova.