Pociťujete v ordinaci v tuto dobu nárůst počtu pacientů trpících alergiemi na pyly?

Vzhledem k deštivému počasí letošního jara a chladnému počasí nemohu toto potvrdit. Zde v ordinaci se věnujeme především astmatikům, kteří potřebují kontrolu alespoň jednou za půl roku, kdy je nutno zjistit, jak jejich plíce fungují. Pacienti s akutními potížemi, pokud je mají, docházejí v tuto dobu spíše k praktickým lékařům. Navíc existuje již celá řada volně prodejných léků, které si lidé pro zmírnění alergických reakcí pořizují sami. Pokud má někdo velké zdravotní problémy způsobené alergií, samozřejmě ho přijmeme a ošetříme ho, tedy spíše nastavíme okamžitou léčbu.

Jaké alergeny nejvíce trápí pacienty v dubnu a v květnu?

Nejvíce jsou to kvetoucí stromy, zejména líska, olše a bříza. V tuto dobu bych si troufla tvrdit, že je více alergií na pyl břízy než na pyl trav. Což je zajímavé, protože dříve to bývalo opačně.

Ilustrační foto
V Tachově začíná ordinovat nová praktická lékařka pro dospělé

Jaké jsou nejčastější příznaky alergie?

Tak především rýma, ucpaný nos, kýchání, oteklé červené oči, kdy si pacient stěžuje, že ho doslova svědí, často mu i slzí. Někdo může mít i pokožku podrážděnou různou vyrážkou.

Dají se tyto příznaky zmírnit?

V dnešní době existuje tolik léků, o jakých se nám v době začátku mé praxe ani nesnilo, takže většinou úleva přichází v krátké době. Je úplně zbytečné se v tomto případě lékům bránit a zbytečně trpět. V případě, že je v ovzduší velká koncentrace pylu, doporučujeme všem, aby po příchodu domů si opláchli obličej, to je takový základ. Pokud se alergik pohybuje někde v přírodě a má dlouhé vlasy, což je tedy převážně případ děvčat, je možno doporučit i každodenní mytí hlavy a vlasů.

Zanzibar je úžasná země nabízející turistům velké množství zážitků,  lépe ji však navštívit na vlastní pěst.
Na dovolenou s cestovkou poprvé a nikdy více, říká rodina z Tachovska

A jak je to s větráním místností v bytech a domech v pylové sezoně?

Tak větrat je nutno vždy, ale doporučila bych večer vyvětrat a pak zavřít. Rozhodně v tuto dobu nemít otevřené okno přes noc, hlavně ne nad ránem. Pyl přes den stoupá nahoru do atmosféry, ale nad ránem naopak klesá k zemi, a tím se zvyšuje riziko, že vám pyl nafouká do bytu. Mluvím samozřejmě o době, kdy je sucho. Pokud prší, tak je možno větrat kdykoliv.

Jak se zjistí a potvrdí alergie?

V případě jmenovaných typických potíží je nutno pacienta otestovat. Výjimečně se dělají krevní testy, ale většinou provádíme kožní testy, kdy se na předloktí aplikují různé druhy alergenů, lehkým narušením pokožky plastovou jehlou se dostanou do kůže a během krátké doby je vidět reakce na ten který alergen. Na místě alergie se udělá svrbivý pupínek. Musím upozornit, že takto se netestují jen pyly, ale třeba alergie na domácí prach, roztoče a další. Na potraviny se tyto testy mohou také používat, ale zkreslují a jsou v těchto případech nepřesné, to se pak vyšetřují potravinové alergické protilátky hlavně z krve.

Regionální prodejci nabízejí své výrobky v Tachově v krámku u Katky.
V tachovském krámku U Katky zakoupíte výrobky regionálních výrobců

Kdy je nejlépe alergie testovat?

Testovat lze celoročně, ale v době, kdy je pacient bez klinických obtíží a bez léčby proti alergii. Pokud je podezření na pylovou alergii, provádíme testy až po ní.