Zamykání školní zahrady, jak akci organizátoři nazývají, předcházelo sestavení venkovní RAKU pece na vypalování keramiky. „Máme pro ni stálou základnu, stavíme ji vždy před různými akcemi. Jinak jsou jednotlivé díly uloženy ve skladovacích prostorech,“ vysvětlila ředitelka školy Alena Kaľavská. Všem zájemcům o práci s hlínou se po celé odpoledne věnovala zkušená keramička Iva Tůmová z Bezdružic. Pod jejím bedlivým dozorem tak vznikaly různé podzimní dekorace včetně glazování. Následně byly výrobky vypáleny.

Od časného ráno plnili stříbrští rybáři připravené kádě kapry a štikami ze Sytenského rybníka.
Výlov Sytenského rybníku: Stříbrští rybáři zásobili přehradu Hracholusky a zoo

Jaká by to byla podzimní slavnost bez moštu a jablíček. Jablíčka si děti ušily látková, moštovalo se však z čerstvých, které natrhaly právě na zahradě. Stroj k moštování dovezl a s moštováním pomohl farmář Jindřich Sitta. Došlo i na pečení miništrůdlů, deskové hry, výrobu jablečných tiskátek a nechyběl podzimní fotokoutek. „Moc se mi tu líbilo a hodně nového jsem se také naučila,“ neskrývala nadšení žačka druhé třídy Karin Havlíková. Po různých jablečných dobrotách, které v průběhu odpoledne zkonzumovali, si všichni společně na závěr ještě upekli špekáčky. „Všem děkujeme za vytvoření milé a přátelské atmosféry a velké poděkování za spolupráci patří paní keramičce Ivě Tůmové a farmáři Jindřichu Sittovi," vzkazuje ředitelka Kaľavská.

Akce byla spolufinancována z Operačního programu Jan Amos Komenský v rámci projektu "Spolupráce, komunikace, kompetence".