Tak se říká modernímu zařízení, které je konstruováno na zvýšení bezpečnosti nejmenších dětí právě při vycházkách do městských ulic. Odborně se mu říká walkodile a z radnice si je ve čtvrtek odnesli zástupci čtyř tachovských mateřských škol. Další obdržela speciální školka ve Slovenské ulici.

„Jedna taková souprava stojí šest tisíc korun, město jich pro školky, jejichž je zřizovatelem, pořídilo za sto deset tisíc," upřesnil vedoucí odboru školství Josef Kožnar.

Variabilní bezpečnostní zařízení funguje tak, že dítě se obleče do reflexních popruhů, které se pak přichytí dvoucestnou bezpečnostní sponou k páteřní ose. Bezpečnostní spona zamezuje nečekanému odepnutí a systém je zkonstruován tak, že dítě podrží i při náhodném klopýtnutí, neboť drží bezpečné vzdálenosti mezi dětmi.

„Projekt je zaměřen na zvyšování bezpečnosti dětí a zajišťuje jej Výzkumný ústav bezpečnosti práce v Praze," řekl Deníku Pavel Fischer ze společnosti, která projekt zajišťuje. „Tachov je jedno z mnoha měst, které se do projektu aktivně zapojily."

Projekt má podle něj tři základní cíle. Prvním je zvýšit pasivní bezpečnost dětí v provozu právě díky používání nového bezpečnostního systému, který byl vyvinut ve Velké Británii. Dále dává projekt možnost učitelkám i dětem procvičovat pravidla silničního provozu v praxi.

„Navíc dlouhodobé používání systému eliminuje některé příčiny syndromu vyhoření pedagogických pracovníků, protože paní učitelky nemusejí děti neustále upozorňovat a napomínat, aby se držely za ruce, nevybíhaly a podobně," doplnil Fischer.

Jak se ve čtvrtek při převzetí ředitelky tachovských mateřských škol shodly, nový systém se jim líbí, je praktický a jednoduchý a při vycházkách do ulic města jej určitě využijí.