Černošínská mateřská škola byla celé léto v rekonstrukci. Ta byla potřeba k vytvoření nového sociálního zařízení.

Děti, které v září přišly opět do školky se nestačily podle Elišky Koutecké divit. „Museli jsme sociální zázemí přizpůsobit hygienickým předpisům. Ty nařizují mít jeden záchod a jedno umyvadlo pro pět dětí. Naše kapacita bude brzy změněna na padesát dětí, tedy jsme museli přidat dvě umyvadla, několik záchodků, pro chlapce jsou zde nově malé pisoáry,“ uvedla ředitelka Mateřské školy v Černošíně Eliška Koutecká. „Děti se tu udiveně rozhlížely a musím říci, že si teď mnohem raději chodí mýt ruce,“ usmívala se Koutecká.

Rodiče své ratolesti museli umístit přes léto do jiných zařízení, nebo si vzájemně vypomoci. „Vím, že to pro některé bylo nepříjemné. Ale jinak se to udělat nedá, nemůžeme riskovat úrazy dětí, těžko by se také nahrazovala absence záchodů a umyvadel,“ vysvětluje ředitelka. „To víte, je to budova stará čtyři desítky let a bude se muset postupně rekonstruovat. Nikdo však přitom nechce riskovat zdraví dětí,“ říká Koutecká.

Na úpravu sociálního zázemí v mateřské škole získal Černošín dotaci. „Stavba vyšla na čtyři sta osmdesát tisíc korun. Něco pokryla dotace z Plzeňského kraje, a to částkou sto devadesát tisíc korun,“ uvedl starosta města Miroslav Plincelner.

Školka však prý bude potřebovat ještě další opravy. „Zjara nám opravili střechu, za což jsme opravdu moc rádi. Ještě bychom uvítali výměnu topení a opravu fasády, hodně nám tu ze zdí opadává omítka,“ říká ředitelka mateřské školy.