Jedno z nich se uskutečnilo v Základní škole Mánesova ve Stříbře. „Školní kolo Rubikonu proběhlo u nás ve škole ve čtvrtek 18. února. Soutěžilo pět týmů v pěti kolech. Soutěžící si prostřednictvím modelových situací, příběhů, otázek a diskusních témat uvědomili riziko sázení a hráčství. Rozhodovali se, hledali odpovědi, plnili úkoly a prezentovali své názory,“ popsala soutěž Alena Deredimosová.

Nejlépe si podle jejích slov vedl tým 8. B s kapitánem Ladislavem Jahodou, který si vybojoval postup do okresního kola. „Jsme přesvědčeni, že soutěž nenásilnou cestou povede naše děti k odpovědnosti za vlastní chování a že se budou řídit heslem soutěže Rubikon, které zní Není ti 18, nesázej,“ uvedla Deredimosová.

Po loňském ověřovacím ročníku, který byl odzkoušen ve 42 školách Plzeňského kraje, se ve druhém ročníku připojuje další kraj, a to Jihomoravský.

„Záštitu nad soutěží mezitím převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a v Plzeňském kraji stejně jako v prvním ročníku, opět hejtmanka, Milada Emmerová,“ řekl Deníku k Rubikonu oblastní koordinátor soutěže, ředitel Domu dětí a mládeže Jaroslav Matas.

„Projekt je zaměřen na dvanácti až šestnáctileté žáky a studenty středních škol. Upozorňuje na vybrané právní normy, formou osvěty prohlubuje jejich znalosti a vytváří společenský tlak na jejich dodržování,“ doplnil Matas s tím, že se zaměřuje hlavně na zákon č. 202/1990 Sb. o loteriích a jiných sázkových aktivitách, který zakazuje přístup k sázení mladistvým do 18 let.

„Rubikon začíná ve vyučovacích hodinách vybraných předmětů, například občanské, rodinné či etické výchovy, nebo v samostatných seminářích. Na školách vrcholí formou zábavné vědomostní soutěže za účasti šesti týmů, poroty, čestných hostů, s moderátorem, diváky i doprovodným programem, který si připravují sami žáci pod vedením školní koordinátorky,“ uvedl dále oblastní koordinátor.

Vítězové školních kol postupují do kola oblastního. To se koná pro okres Tachov 16. dubna v kině Mže a vítězná družstva ze škol zde budou mít zastoupeny ZŠ Gagarinova a Mánesova Stříbro, ZŠ Planá Na Valech a Náměstí Svobody, ZŠ Zárečná Tachov a Gymnázium Tachov. „Nejlepší z těchto šesti škol bude náš okres zastupovat v krajském kole v Plzni a zároveň se budou moci zúčastnit v červnu závěrečného setkání finalistů v Senátu ČR,“ dodal Matas.

Jiří Kohout, Martina Sihelská