Staré kovové postýlky byly těžké, neforemné, navíc i vzhledově nepůsobily dobrým dojmem, roky používání se na nich podepsaly. K jejich roznesení po spací místnosti na dobu odpočinku bylo třeba pokaždé minimálně dvou dospělých osob.

Proto se vedení školky rozhodlo pořídit dětem lehké samostatné matrace. Ty si děti za malé pomoci učitelky vynášejí ze speciálních dřevěných boxů k tomu určených samy, pokládají si je na své místo na podlahu, samy si na ně rozkládají lůžkoviny a tím se zároveň učí samostatnosti.

Další velkou výhodou matrací je jejich omyvatelnost i to, že jsou z protialergického materiálu. Přínosem je i skutečnost, že zatímco staré postýlky zabíraly velkou část prostoru, matrace zastrkané v boxech ho potřebují podstatně méně, čímž je přes den více prostoru pro hraní.

Příjezd německých vojsk do Plzně 15. března 1939
Německou okupaci zapisovali čeští kronikáři roztřeseným písmem

„Úložné boxy na nové matrace nám vyrobil zdejší truhlář pan Krásný, kterému patří naše obrovské díky. Celkově mám z matrací radost,“ informovala ředitelka Mateřské školy Kladruby Pavlína Tvrzová.

V kladrubské mateřince připravují ještě další vylepšení stávajícího zázemí. „Brzy se ve školce dočkáme i dokončení vlastní prádelny, takže si budeme vše sami pravidelně prát a sušit,“ uvedla dále ředitelka. „Kdyby se stala jakákoliv „nehoda“, jsme schopni řešit vše obratem a nemusíme mít velké množství náhradních lůžkovin,“ dodala Tvrzová.