V prostorách zahrady Muzea Českého lesa v Tachově se tu v sobotu sešly desítky chlapců a děvčat z celého plzeňského kraje, aby tu strávily příjemný den, nabitý zábavou, hrami a živou hudbou.

Program, jehož zahájení nastartoval úder desáté hodiny na nedaleké tachovské věži, byl bezesporu dokonale připraven. Nejen po stránce organizační, ale vyznamenaly se také různé organizace, dobrovolné spolky, hudební skupiny i obětaví jednotlivci. Jako vždy měl mimořádnou sportovní, ale také společenskou úroveň.
Několik desítek dětí z dětských domovů nejen na Tachovsku, ale i z Domažlicka a Plzně, ale také řada jejich kamarádů ze základních škol celého kraje se utkalo jak při sportovním zápolení, tak při mnohých hrách a soutěžích.

„Děláme pro naše děti co můžeme," říká přesvědčivě ředitel Dětského domova Tachov, Zdeněk Kropáč.

„Poskytujeme všestrannou péči třiceti dětem, které ze závažných důvodů nemohou vyrůstat ve vlastní rodině. Jednou z akcí, které mají za cíl zpříjemnit jim život je právě tato, kterou začínáme závodem dětí čtyřčlenných smíšených družstev různých věkových kategorií, v letním biatlonu. Budou závodit nejenom naše děti, ale i pedagogičtí pracovníci, zástupci nadace Dejme dětem šanci, naši přátelé a kamarádi, kteří se tu dnes v tento krásný, slunečný den sešli, ale zkrátka všichni ti, jimž není lhostejný život dětí bez rodičů a dokáží se alespoň na chvíli stát společníky a kamarády pro ty, kteří to nezbytně potřebují.

V průběhu dne se nám představí skupina historického šermu, děcka si budou moci zastřílet lukem za odborného dozoru člena lukostřeleckého klubu Tachov, ale také ze vzduchovky na kovové figurky, zahrát si různé společenské hry, a hlavně, hodinu po poledni se jim představí hudební skupiny nejen amatérských muzikantů z Tachovska, ale i kapely profesionální. Na co ovšem nemůžu zapomenout, je poděkování nadaci Dejme dětem šanci z Prahy, která nám po všech stránkách pomáhá. Její zástupci jsou dnes samozřejmě mezi námi a za všechno úsilí, které je doopravdy mimořádné, jim patří upřímný a srdečný dík."

„Dejme dětem šanci je neziskovou organizací. Realizujeme čtyři projekty pomoci začlenění dětí do samostatného života," doplňuje slova Zdeňka Kropáče, zástupkyně ředitele nadace, Tereza Kadlecová.

„Máme dvaatřicet domovů po celé České republice a podporujeme konkrétní děti. Zaměřujeme se hlavně na ty dospívající, o kterých víme, že je čeká odchod z dětského domova. Hledáme jim podporovatele, kteří jim spoří ještě za pobytu v domově, a tyto peníze jim předáváme v době, kdy ho opouštějí. Máme stipendijní program, podporujeme studenty při nástupu na školy a v průběhu jejich studia, ale i mnohé další aktivity, o nichž bych hovořila velmi, velmi dlouho."

Jak již v úvodu řečeno, sobotní den pro děti z Dětského domova Tachov začal tradičním závodem čtyřčlenných smíšených družstev v letním biatlonu. Ředitel povzbuzoval závodníky místním rozhlasem a děti se činily, seč jim síly stačily. Docházelo sice k mírným kolizím, tráva po noční mlze byla pořádně a dlouho kluzká, nikdo však neutrpěl nějaké vážnější zranění. Ti vyčerpaní dostali v cíli balíček čokolády k doplnění kalorií, ti hladoví pak vzali útokem Krmelec u Vlasty, kde se připravovaly tradiční speciality zahraničních kuchyní, zejména turecký kebab, hamburgery, cheesburgery, ale i česká klobása, nebo párek v rohlíku. V obležení byly také střelnice, kam vzduchovka a luk přilákaly nabuzené střelce, ale také o stolní hry byl nebývalý zájem.

„Se svým programem vystupujeme většinou mimo Tachov. Tady jsme proto, že jde o mimořádnou akci pro děti, které to nejvíce potřebují," odpověděl na dotaz vedoucí skupiny historického šermu Zlatý Grál, Milan Gina. „Předvedeme ukázku z našeho bojového umění a pak děti necháme, aby si naše zbraně a dobové oděvy samy, podle svého zájmu, vyzkoušely."

Po ukázkách historických soubojů, přišly ke slovu hudební skupiny nejrůznějších žánrů. Zahradou se nesly zvuky country, folku, bluegrassu, ale také rocku, což vyvolalo ohlas největší. Kromě domácích kapel Bikers band a Pikové dámy se představily skupiny Pearly Second, Dr. Marcy a Flattus, a největší úspěch sklidila samozřejmě patronka DD, zpěvačka pop-rockového uskupení, Bára Zemanová & BAND.

Den s námi, v zahradě Muzea Českého lesa, se opět vydařil. Dobrovolné vstupné putovalo prostřednictvím neziskovky Dejme dětem šanci těm, kteří to nejvíce potřebují a všichni účinkující, včetně profesionálů, se vzdali honorářů za svá vystoupení. Inu – krásné gesto lidské sounáležitosti, klobouk dolů.

Oldřich Voráček