Dětský slunovrat je v obci mladou slavností. „Je to víceméně takový kompromis oslav Dne dětí a závěr školního roku. Začátkem června je takových oslav MDD mnoho, a tak je pro děti lepší si užít oslavy později,“ uvedla místostarostka Záchlumí Kateřina Tichá. „Akorát to počasí je vrtkavé, vítáme slunovrat a ono prší,“ dodala.

Dětem však déšť vůbec nevadil. „Prošel jsem řadu soutěží, když splním úkol, dostanu nějakou sladkost,“ řekl Jan Purdes, který byl v Záchlumí na návštěvě u své sestry. „Mě nevadí, že prší, mám tu kamarády, tak jsem tu spokojen,“ řekl chlapec.

Děti si zastřílely ze vzduchovky, házely míče na cíl, kopaly do branky, ale se mohly povozit na koních. „To je ten nejkrásnější pocit, co znám, dívat se z hřbetu koně,“ usmívala se dvanáctiletá Vanessa Kantnerová. „Také bych si moc přála mít koně, ale máme jen malou zahrádku, tak to nejde. Ale chodím každý den ke kamarádce, která koně má a pomáhám jí,“ dodala dívka.

Najednou se na trávě uprostřed hřiště objevil policejní vůz s blikajícím majákem. Děti se hned seběhly k němu a poslouchaly výkladu policistů, kteří popisovaly policejní pomůcky, jako je radar či test na alkohol. „Potěšili nás, nevěděli, zda se budou moci přijet dětem ukázat, ale chvilku si našli, moc jim děkujeme,“ vzkazuje Tichá. „A nejenom policistům, ale také rodičům, kteří přišli pomoci a sponzorům,“ dodala.

I rodiče byli navzdory dešti spokojení. „Je to fajn, že se tu něco děje. Máme tu málo akcí, a tak jsme za každou vděční,“ řekla Miroslava Baumová.