Že se dá se školou rozloučit ne příliš obvyklým způsobem, o tom se přesvědčili hosté, kteří navštívili závěrečné akce žáků devátých tříd v Přimdě a Plané.

V tělocvičně Základní školy v Přimdě se se svými kamarády, spolužáky a zaměstnanci školy patnáct deváťáků rozloučilo promítáním průběhu jejich školního života.

Pro hosty bylo ale nejpikantnější předání vlády nad školou. To se uskutečnilo předáním vařečky ozdobené patnácti stuhami.
„Každá z nich vlastně symbolizuje jeden rok, odkdy jsme s touto tradicí začali,“ informuje Karel Halla, ředitel přimdské školy.
Následníky školního trůnu, žáky osmé třídy, pak deváťáci ošerpovali.
„Nebude se mi odsud odcházet zrovna lehce. Celý školní život byl super. Věřím, že se budeme scházet,“ doufá Petra Heřmanová, která po prázdninách nastoupí na plzeňskou zdravotní školu.

„Když maturita dopadne dobře, chtěla bych jít pracovat do nemocnice k dětem. Nebo pečovat o staré lidi. Uvažovala jsem i o vysoké škole, ale to je ještě daleko a tudíž je předčasné o tom mluvit,“ dodala.

Na Střední lesnickou školu v Písku se chystá Tomáš Svoboda. „Myslím si, že nebude problém, abychom se dál setkávali. Většina mých spolužáků totiž odchází studovat do Plzně. Takže k sobě budeme mít vlastně docela blízko,“ uvažuje.
Třídní učitelkou odcházejících žáků byla od šesté třídy Jana Budková.

„Snažila jsem se jim něco vštěpovat nejen do hlavy, ale také do duše. Ne vždy se mi to dařilo. Určitě na ně budu vzpomínat v dobrém. Přeju si, aby se jim v životě dařilo. Takže hlavně samé radosti a úspěchy,“ uvedla.

Netradičního předávání vysvědčení se také dočkali žáci devátých tříd Základní školy v Plané Na náměstí.
Sešli se totiž v tamním kostele svatého Petra a Pavla, aby z rukou svých třídních učitelek přijali vysvědčení a tím tak ukončili základní vzdělání.
Žáci obou tříd byli uvítáni svými mladšími kolegy, kteří jim zahráli a zarecitovali.

Třídní učitelky Alena Schreilová a Miroslava Kubátová se se svými svěřenci rozloučily projevy.
Nejdojímavější byl však pro hosty projev kantorky Jany Seidlerové, která svým proslovem dojala téměř všechny zúčastněné.
V projevu pochválila a vyzdvihla všechny žáky a ke každému pak přidala hodnotící poznámku.
Většina dívek se neubránila slzám, ale ani někteří zástupci mužského pokolení nebyli v tomto případě pozadu.
Jen co ale vyšli ze dveří, spřádali společné plány na prázdniny.

„Tito lidé mi budou nesmírně scházet. Pokaždé, když půjdu kolem jejich třídy, uvidím je tam,“ uvedla Jana Seidlerová.
,,Do světa vypouštíme přibližně padesát žáků,“ informoval ředitel školy Jindřich Kolesa.

Miloš Němec, Josef Holek