„Smrt plave po vodě, nové jaro k nám jede, s červenými vejci, žlutými mazanci,“ tak zní úvodní sloka přivolávání jara.

Děvčatům neděle přinesla i déšť. „Škoda, že prší, musíme mít deštníky. A navíc se mi vůbec nechtělo vstávat,“ byla ještě ospalá Markéta Schambergerová. Eliška Kovacsová byla čipernější. „Mně to vůbec nevadilo, vstala jsem v pohodě. Letos už jdu vítat jaro počtvrté, ta tradice je hezká, a tak ji chci také pomoci udržet,“ řekla dvanáctiletá Kovacsová.

Do košíčků dětem přispěla i devětaosmde­sátiletá Marie Pendlová. „Je to opravdu jedinečná tradice. Pocházím ze Sušice, tam se nic takového nedrželo. V Sulislavi jsem letos sedmačtyřicet let a stále mě ten zvyk fascinuje,“ obdarovala kolednice Pendlová. „Je mrzuté, že jim zrovna prší, ale mládí snese všechno. A už brzy budou pro změnu chodit chlapci s řechtačkami,“ těší se čiperná seniorka.

Tuto neděli by správně měla oživit další tradice, a to Květná neděle. Ta, bohužel, s nástupen válečného období před sedmdesáti lety úplně vymizela. Její podstata spočívala v tom, že již v lednu místní mladí chlapci nařezali kočičky, které dali do svazků a až do této neděle je nechali pučet a zelenat. Na Květnou neděli pak větvičky roznášeli hospodářům, aby jim tímto přinesli bohatou úrodu. Obnovení této tradice je nepravděpodobné, jak se domnívají tamní obyvatelé, žádní hospodáři totiž v obci nejsou.

Neméně zajímavá je pak tradice rachtání. „Třetí týden odlétají zvony do Říma a zdejším chlapcům začíná o čtvrtečním poledni opravdu pořádná práce. Kluci vytáhnou z půdy trakárky, řehtačky a klapadla a vyrážejí po vsi. Ve čtvrtek před Velikonocemi jdou jen dvakrát, v pátek už dokonce čtyřikrát. Ráno si musí hodně přivstat, protože první obchůzka je už v pět hodin,“ představuje další starou tradici Ilona Strohschneiderová. „ V sobotu je už čeká odměna. Kluci vyrážejí už jen jednou, právě v těch pět hodin a v osm už jsou připravení na hodovačku s koledami. Tím pádem patří sulislavští kluci k prvním v okrese, kteří si smlsnou na barvených vajíčkách,“ dodala sulislavská obyvatelka.